Hlavní obsah
Foto: Marta Lindušková

Burza filantropie: 190 000 korun pro neziskové organizace z Chrudimska

V Chrudimi se odehrála popáté Burza filantropie. Realizaci 6 projektů neziskovek zde svými dary podpořilo 6 donátorů. Díky burze vznikne například nové ekocentrum v Chrudimi nebo budou podpořeni handicapovaní sportovci z oddílu TJ Léčebna Košumberk.

Foto: Marta Lindušková
Burza filantropie: 190 000 korun pro neziskové organizace z Chrudimska

Burzu filantropie pořádá pátým rokem Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj, za podpory Krajské hospodářské komory. 

Burza probíhala podle svých ustálených pravidel. Neziskové organizace prezentovaly své projekty, donátoři kladli zvídavé dotazy a jednotlivým projektům, které je zaujaly, věnovali své dary. 

„Děkuji neziskovým organizacím za všechno úsilí, které je příprava projektů stála. Je vidět, že přemýšlet nad novými a inovativními nápady se vyplácí – vybrané dary v hodnotě 190 000 korun jsou toho důkazem. Burza filantropie je skvělou ukázkou, jak můžeme společně zlepšovat život v našem kraji,“ zhodnotil den Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor, který je pravidelným donátorem burzy. 

Jaké projekty tedy na Burze filantropie tentokrát uspěly? Donátory si získal projekt Legohrátky od hlineckého Centra Jana XXIII. Centrum si díky podpoře může zakoupit nové speciální stavebnice Lego a otevřít kreativní kroužek pro děti. Nejde však o pouhé stavění „domečků“ a podobně. Děti budou vyrábět modely robotů a vozítek, které poté naprogramují a rozhýbou. Naučí se tak i efektivně pracovat s počítačem.

Díky podpoře na burze začne v Chrudimi na Ptačích ostrovech fungovat také ekocentrum Ledňáček. Provozovat jej bude Klub ochránců SPR Habrov, který zde bude pořádat přednášky pro školy i veřejnost a výhledově zřídí i zookoutek či naučnou stezku do chráněné lokality Habrov.

Poprvé se na Burze filantropie představil sportovní klub TJ Léčebna Košumberk. Klub se v letošním roce účastní unikátního Handy cyklo maratonu – extrémního 111hodinového závodu přes Česko a Slovensko dlouhého 2222 km, v němž soutěží týmy složené z handicapovaných i zdravých sportovců a podporovatelů. Mezi donátory bylo několik cyklonadšenců, s pomocí proto neváhali.

Dary na burze získala také organizace EDDA, která za ně uspořádá Táta fest – velkou oslavu Dne otců v Chrudimi.

Další obdarovanou organizací bylo Centrum J. J. Pestalozziho s projektem Děti mají právo na oba rodiče (asistovaný kontakt), v němž chce organizace sbližovat rodiny po rozvodu, při nichž je dítě svěřeno pouze do péče jednoho z rodičů, nejčastěji matky.

Dar prostřednictvím divoké karty, tedy přímou podporu bez potřeby prezentace si odneslo i Středisko volného času Pohoda z Hlinska za projekt Děti v pohybu. 

„Děkujeme všem donátorům, kteří se rozhodli prostřednictvím Burzy filantropie podpořit prospěšné projekty neziskovek. Věřím, že podobně úspěšné budou i podzimní burzy, které se odehrají 7. září v Ústí nad Orlicí a 12. září v Litomyšli,“ rozloučila se pozvánkou na další burzy moderátorka setkání Jana Machová, která je i ředitelkou pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků