Hlavní obsah
Bohumín v celorepublikové plavecké soutěži podesáté zvítězil. Foto: Pavel Čempěl

Bohumín už podesáté vyplaval prvenství, nejvzdálenější účastník přiletěl z Austrálie

Z dvojitých vavřínů se už po desáté radují v Bohumíně. Do zdejšího aquacentra si přišlo v rámci celorepublikové soutěže Plave celé město zazávodit a uplavat povinnou „stovku“ libovolným způsobem 1072 lidí, což bylo opět nejvíce plavců v celém Česku.

Bohumín v celorepublikové plavecké soutěži podesáté zvítězil. Foto: Pavel Čempěl
Bohumín už podesáté vyplaval prvenství, nejvzdálenější účastník přiletěl z Austrálie

Nejvzdálenější a zároveň nejmladší účastník, čtyřletý Michael Atkins, si přiletěl zaplavat až z Austrálie. Prvenství obhájili Bohumínští i za plavecké výkony. Za sebou nechali ve své kategorii (město do 50 tisíc obyvatel) dalších osm měst  - Hodonín, Kopřivnici, Orlovou, Teplice, Vsetín, Chrudim, Českou Lípu a Trutnov.

„Atmosféra byla naprosto úžasná. Plavci proudili do bazénu celý den, a tak jsme věřili, že vítězství zase obhájíme, a tajně jsme doufali, že bychom mohli překonat i vlastní pět let starý rekord v účasti. Ve tři odpoledne už nás podpořilo na 800 lidí. Nakonec nám ale k jeho zlomení chybělo 71 plavců. O rekord ve finále ale vůbec nešlo. Je neuvěřitelné, jak Bohumíňáci umí spojit síly a rok co rok přijdou plavat davy lidí. Klobouk dolů a velké poděkování všem, kteří se na tom letos podíleli,“ uvedl za pořádající Bospor jeho nový ředitel Jan Resler, který dal povinnou stovku v čase 1:11.

Do závodu se v Bohumíně zapojilo 610 mužů a 462 žen. Dvěma nejrychlejším se podařilo povinnou stovku zvládnout za rovnou minutu. A to 14letému Karlu Babiczovi a 17letému Jakubu Grycovi, který se nejrychlejším mužem soutěže stává opakovaně. Nejrychlejší ženou byla 12letá Andrea Czerná s časem 1:06 minut.

Nejmladším a zároveň nejvzdálenějším plavcem celého závodu byl čtyřletý Michael Atkins z australského města Melbourne. Ten přiletěl do Bohumína za babičkou a společně s maminkou a sestrami zašli do aquacentra podpořit rodné město. Povinnou stovku malý Michael uplaval za necelých 7 minut.

Nejmladší plavkyní se stala pětiletá Vanesa Kolarčíková z Ostravy, která to zvládla v čase 5:03. Nejstarším mužem soutěže se stal opět 83letý Miloslav Šuster (s časem 3:45) a nejstarší ženou byla znovu 89letá Olga Jaroňová (s časem 4:25). Oba nejstarší účastníci jsou z Bohumína.

Do plaveckého klání se zapojilo téměř 600 školáků z devíti školských zařízení. Organizátoři letos poprvé vyhlásili i školu, která dosáhla nejvyššího průměrného počtu bodů. Tou se stala soukromá základní škola Pianeta.

„Letos se soutěže zapojilo 28 měst. V Bohumíně přišlo plavat opět nejvíce lidí z celé republiky, a to 1072 lidí. Více než 800 z nich bylo přitom z Bohumína. Podpořili nás ale ve velkém také Dolnolutyňáci, Rychvalďáci, Ostraváci a Havířováci, za Bohumín plavali i Poláci,“ doplnil vedoucí bohumínského aquacentra Jaromír Voráč.

Druhou největší účast zaznamenala sousední Orlová, kam přišlo 820 lidí, a třetí byl v počtu účastníků Zlín se 690 plavci.

Všichni soutěžící obdrželi poukaz na jeden volný vstup do aquacentra. Celostátního klání, které má 27letou tradici, se Bohumín zúčastnil už potřinácté (kategorie město do 50 tisíc obyvatel), a desetkrát se mu v ní podařilo zvítězit. Letos se soutěže zúčastnilo 28 měst.

Podrobné výsledky najdete zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků