Hlavní obsah
Příští rok se v Bohumíně před vlakovým nádražím začne stavět nový dopravní terminál. Foto: město Bohumín

Bohumín má 800milionový rozpočet na příští rok, postaví nový dopravní terminál

Bohumín už zná rozpočet na příští rok. Hospodařit budou s 800 miliony korun. Téměř 150 milionů proinvestují. Počítají i s 18 milionovou provozní dotací pro Bohumínskou městskou nemocnici. Na dokrytí neočekávaných výdajů i úspěšných dotačních akcí poslouží 15milionová rezerva.

Příští rok se v Bohumíně před vlakovým nádražím začne stavět nový dopravní terminál. Foto: město Bohumín
Bohumín má 800milionový rozpočet na příští rok, postaví nový dopravní terminál

„Schválený rozpočet je vyrovnaný a silně proinvestiční. Počítáme s 803 miliony v příjmech i výdajích. Vloni jsme jej schvalovali rovněž v listopadu, a to v částce 750 milionů korun. V průběhu roku se navýšil na konečných 950 milionů korun. Letos jsme si s rozpočtovou přípravou zase pospíšili. Opět chceme vypisovat veřejné zakázky v zimě, kdy stavební firmy nemají tolik práce, a jsme schopni se v soutěžích dostat na nižší ceny, a na podzim tak díky úsporám realizovat další akce, které zatím máme v rozpočtu pod čarou,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Do investic i oprav v oblasti bydlení půjde v příštím roce asi 150 milionů korun. „Nejvíce peněz si vyžádá příprava lokality Petra Cingra ve Starém Bohumíně pro rodinné bydlení. Máme na ni vyčleněno 40 milionů korun,“ sdělila vedoucí finančního odboru bohumínské radnice Eva Giecková.

Dalších 24 milionů korun vloží město do přestavby dvou bývalých domů s pečovatelskou službou ve Starém Bohumíně na moderní byty. Téměř 20 milionů poputuje do zateplování cihlových domů, tentokrát v okolí základní školy Beneše. Zateplovat se budou dva domy naproti škole na křižovatce třídy Dr. E. Beneše s Čáslavskou ulicí, pět domů v ulici Čs. armády u křižovatky s Okružní ulicí a zateplení čeká i dva nízké cihlové domy u pivního baru.

Miliony zamíří také do dopravy. Město začne v příštím roce s výstavbou nového dopravního terminálu u vlakového nádraží za 60 milionů korun, většinu nákladů by přitom mělo uhradit z dotace. Dalších 7 milionů investuje Bohumín do poslední etapy cyklistického okruhu kolem Vrbického jezera a 5 milionů do výstavby nového chodníku v Rychvaldské ulici. Vzniknou například i nová parkovací stání, a to v ulicích Budovatelská a Čs. armády.

Do sociální oblasti tentokrát investuje radnice 5 milionů korun. Městský domov pro seniory Cesmína dostane nový evakuační výtah, společné prostory i šatny pro zaměstnance díky původní vestavbě.

Město bude napřesrok pokračovat v jednom ze svých největších projektů v posledních letech, a to budování obřího lesoparku v lokalitě Na Panském. V rozpočtu na to má vyčleněno téměř 17 milionů korun. Na ploše o rozloze třináct hektarů vznikne jedenáct tůní a dvě terénní modelace. Vysadí se tady téměř čtyři tisíce dřevin, z toho 2,5 tisíce stromů a 1,5 tisíce keřů. Lesopark by měl v budoucnu sloužit Bohumíňákům k procházkám, odpočinku a klidnějším aktivitám. V tuto chvíli už je v lokalitě hotova nová cyklostezka.

„Městu se finančně daří. Očekáváme, že i hospodaření letošního roku skončí přebytkem. Ten použijeme na posílení investic v příštím roce. Pod čarou máme necelých dvacet akcí, které projekčně připravujeme. Například výstavbu tří parkovišť v centru města, přístavbu zimního stadionu nebo rekonstrukci interiéru smuteční obřadní síně,“ uzavřel starosta Petr Vícha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků