Hlavní obsah
Vítězslav Hádl (vpravo) v televizním pořadu Kam zmizel ten starý song, jehož průvodcem byl Milan Lasica. Foto: archiv Česká televize

Autor plejády hitů a vynikající aranžér Vítězslav Hádl slaví narozeniny

Dvaasedmdesáté narozeniny slaví v těchto dnech hitmaker, pianista a aranžér Vítězslav Hádl. Je podepsán pod celou řadu hitů, které zpívali Hana Zagorová, Karel Gott nebo Helena Vondráčková. Ale je také autorem hudby přibližně k šedesáti filmům a televizním inscenacím.

Vítězslav Hádl (vpravo) v televizním pořadu Kam zmizel ten starý song, jehož průvodcem byl Milan Lasica. Foto: archiv Česká televize
Autor plejády hitů a vynikající aranžér Vítězslav Hádl slaví narozeniny

Vítězslav Hádl se narodil 5. května 1945 v Praze. Pochází z muzikantské rodiny, což bylo rozhodující i pro něj samotného. Je absolventem pražské konzervatoře, kde vystudoval obory varhany, skladba a dirigování. Ještě jako student si přivydělával v pražském Rokoku, kde jako pianista v divadelním bandu doprovázel dnes už legendární muzikál Filosofská historie.

Později hrál v doprovodné kapele Evy Pilarové, potom ve skupině Karla Vágnera, která doprovázela Hanu Zagorovou. Právě pro ni napsal a zaranžoval spoustu písní (Benjamin, Cesta ke štěstí, Jsi mrtvá sezóna, Melodram, Na pátou ranvej, Příboj, Tvá kočka, Vlaštovčí hnízdo).

Poté, co odešel z Vágnerovy kapely, působil jako redaktor v Supraphonu i jako hudební dramaturg v televizi, dnes je profesorem skladby a hudební improvizace na Pražské konzervatoři.

V letech 1979 – 1984 spolupracoval s Helenou Vondráčkovou. Byl nejen supervizorem, hlavním autorem a aranžérem na jejích pěti albech Múzy, Sblížení, Zrychlený dech, Ode mne k tobě a I´m Your Song, ale současně řídil studiový orchestr. Vedle toho zaranžoval zpěvacče i řadu písní, které vycházely na singlech, anebo se objevily v televizních pořadech  (Nahrávám, Hej, ty tam, Chviličku spát, Nahrávám, Léto je léto, Jsi věčně tak sám a sám, Já na bráchu blues, Zaplatíš víc, než máš).

Vítězslav Hádl je podepsán pod hity jako Já jsem tvá neznámá (Hana Zagorová), Dávné lásky (Hana Zagorová a Karel Gott), Jen já a motýl (Iveta Bartošová), Dingi lingi, ding dong (Helena Vondráčková a Karel Gott), Slunce (Helena Vondráčková a Jiří Korn), Jednou je hůř, jednou je líp (Jiří Korn), Kino Gloria (Petr Rezek), Zatracenej čáp (Marie Rottrová a Pavel Landovský) nebo Tvá země (Waldemar Matuška).

Alespoň jednu píseň od něj má ve svém repertoáru řada českých pop interpretů, ať už jde o Evu Pilarovou, Milana Drobného, Yvettu Simonovou, Dalibora Jandu, Milušku Voborníkovou, Jaromíra Mayera, Jitku Zelenkovou, Jiřího Štědroně, Naďu Urbánkovou, duo Stanislav Hložek – Petr Kotvald nebo Valérii Čižmárovou.

Jako autor uspěl na soutěžích i festivalech, například v mezinárodní části festivalu Bratislavská lyra 1982 byla jeho písnička Sblížení (v podání Heleny Vondráčkové) oceněna stříbrnou lyrou.

Vítězslav Hádl je také autorem hudby přibližně k šedesáti filmům a televizním inscenacím (jsou mezi nimi i tituly Trhák, Křtiny nebo Jako kníže Rohan), právě z jeho autorské dílny pocházejí písničky jako Lásko, amore (Hana Zagorová a Juraj Kukura), Sexem sek jsem (Juraj Kukura) nebo Nech brouka žít (Juraj Kukura).

Pravděpodobně první filmovou písničkou Vítězslava Hádla je dnes už slavný duet Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře Znala panna pána, který zaznívá v komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků