Hlavní obsah
 

Šikovné hračky naučí děti programovat

Děti nemusí svůj volný čas trávit zbytečným vysedáváním u počítačů a mobilů. Na trhu je celá řada interaktivních hraček, která umožňuje rozvíjet jejich digitální dovednosti a informatické myšlení. Pro řadu ratolestí tak může jít o ideální vánoční dárek.

 
Šikovné hračky naučí děti programovat

Elektronika je bezesporu fenoménem dnešní doby. Počítače, tablety a smartphony s připojením na internet považuje většina mladistvých za naprostou samozřejmost. A není žádným tajemstvím, že tyto chytré pomocníky často využívají ke krácení volného času. V drtivé většina případů buď hrají hry, sledují videa na internetu, nebo brouzdají na sociálních sítích.

Není pochyb o tom, že moderní přístroje představují budoucnost. Čas lze nicméně využít daleko efektivněji, děti se například mohou naučit programovat. Programátorů je totiž stejně jako dalších IT expertů akutní nedostatek, a tak děti mohou svůj koníček už za pár let snadno proměnit v lukrativní zaměstnání.

Jen v Česku podle posledních zveřejněných statistik chybí na 200 000 IT expertů. Nic na tom nemění ani fakt, že průměrná mzda počítačových specialistů se podle Českého statistického úřadu pohybuje nad hranicí 52 000 Kč.

Jde to i zadarmo

Rodiče mohou pomoci svým ratolestem v rozvoji digitálních dovedností a informatického myšlení dokonce ještě dříve, než nastoupí do školy. Na trhu je totiž celá řada hraček, která dovede děti naučit, jak vlastně fungují aplikace či jak se ovládají roboti, aby plnili jejich příkazy. A to vše klidně ještě dříve, než se naučí číst.

Řeč je samozřejmě o základních modelech, které skutečně na děti cílí. Pokročilejší modely jsou samozřejmě na ovládání složitější a hodí se tedy pro starší děti. Podobně jako u nejrůznějších stavebnic či videoher je tedy vhodné sledovat věkové doporučení výrobce. Ten poradí, jestli se jeho výtvor hodí pro nejmenší, nebo naopak starší děti.

Děti se mohou naučit programovat s využitím internetu klidně i zadarmo. Existují totiž speciální aplikace, které je světem jedniček a nul provedou interaktivní a zábavnou formou. Jedním z takových programů je například Sololearn určený pro chytré telefony a tablety s operačními systémy Android a iOS.

Bezplatnou výuku nabízí také aplikace Codecademy. Nejde však o internetovou učebnici v pravém slova smyslu, ale spíše o zábavnou hru, kdy v praktických cvičeních doplňujete kusy kódu a sledujete, co se pak stane.

Star Wars R2-D2: pro fanoušky Hvězdných válek

Nejen na fanoušky Hvězdných válek cílí robot Star Wars R2-D2, který jako by z oka vypadl své filmové předloze. Tato interaktivní hračka si klade za cíl nejen pobavit, ale také naučit. Malý robot je ve skutečnosti dálkově ovládaný dron, kterého je možné prostřednictvím tabletu či smartphonu navigovat až do vzdálenosti 30 metrů.

Star Wars R2-D2 nabízí tři základní režimy. Jedním mávnutím ruky mohou děti v režimu Force vést svého droida, jako by používaly bájnou Sílu. Drive Mode pak slouží ke snadnému řízení robota pomocí aplikace. Trojlístek nabízených režimů uzavírá vlastní navigace, kdy droid dokáže detekovat překážky před sebou a měnit kurz, jako by měl svou vlastní mysl.

Star Wars R2-D2

Foto: archív výrobce

Děti mají v obslužné aplikaci na výběr z více než dvou desítek misí, které ho naučí, jak s droidem zacházet. V nich si mimochodem osvojí i základy programování a kódování. Samozřejmostí jsou i zvukové projevy robota, v repertoáru má na 20 autentických audioprojevů.

Díky funkci holografické simulace může dítě přes obrazovku tabletu nebo telefonu zkoumat dalekou galaxii Star Wars, nahlédnout do interiéru lodí a dalších míst, která ho zajímají. Pokud nemá nikoho, kdo by sdílel jeho radost z Hvězdných válek, potom může aktivovat funkci Watch With Me a užít si sledování filmu spolu s droidem, který na vývoj děje reaguje po boku dítěte.

  • Věkové doporučení: od 8 let
  • Cena: 1699 Kč

Lego Boost: slavná stavebnice v chytrém balení

Lego snad ani není potřeba představovat, jde o nejpopulárnější plastovou stavebnici na světě, která baví celé generace. Před časem se ji nicméně výrobce snažil posunout na novou úroveň, když ji proměnil na chytrou sadu, kterou je možné připojit k tabletu či smartphonu a ovládat ji na dálku.

Z jedné sady je možné postavit celkem pět modelů – robota, kočku, kytaru, pásové vozidlo a stroj. Všechny je přitom možné naprogramovat k různým úkonům prostřednictvím aplikace Lego. Robot Vernie mluví, jezdí dopředu i zpět a zatáčí. Kocour Frankie pije mlíčko ze své lahve, vrní a ladně se prochází. Kytara vydává reálné zvuky a AutoBuilder staví miniroboty. Vůz Multi-Tooled Rover se hýbe i střílí.

Lego Boost

Foto: archív výrobce

Všechny výtvory zkrátka udělají přesně to, co jim v aplikaci jejich majitel nastaví. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že všech 847 kostek v balení je kompatibilních i s dalšími sadami Lego. Děti tedy mohou využít další kostky k tomu, aby vytvořily úplně něco nového podle vlastních představ. Kromě jemné motoriky přitom pochopí i základy robotiky.

Ovládání výtvorů je prostřednictvím tabletů či chytrých telefonů velmi intuitivní, takže to snadno zvládnou i děti, které čerstvě začaly navštěvovat první třídu. S pomocí dospělých klidně i menší ratolesti.

  • Věkové doporučení: od 7 let
  • Cena: 3690 Kč

Ozobot 2.0 BIT: rozvíjí kreativitu a logické myšlení

Naučit děti nenásilnou formou prvním krůčkům v programování se snaží Ozobot 2.0 BIT. Jde o velmi malou interaktivní hračku, která se snadno vejde do každé kapsy. Podle výrobce představuje tu nejzábavnější cestu ke skutečné robotice. V praxi ji skutečně některé základní školy využívají k tomu, aby se děti naučily programovat.

Ozobot 2.0 BIT

Foto: archív výrobce

Minirobot o velikosti golfového míčku bude pod vedením dítěte zvládat hned několik činností. Stačí mu nakreslit na papír linky, načež je začne následovat. Rozeznává přitom jejich barvy, podle toho pozná, co po něm jeho majitel chce. Snadno mu tedy můžete naprogramovat choreografii na svou oblíbenou písničku nebo si zahrát deskové hry s přáteli, ve kterých bude představovat princip náhody.

Ozobot si rozumí s tabletem, pro který výrobce připravil víc zábavných i výukových možností. Přímo na displeji mu nakreslete dráhy s příkazy nebo řešte logické úlohy. Testovaný kousek je kompatibilní s přístroji, které jsou vybaveny operačními systémy Android a iOS.

  • Věkové doporučení: od 8 let
  • Cena: 1890 Kč

Intelino Smart Train: nejen pro milovníky mašinek

V Česku máme celé generace milovníků vláčků a železnic. Mašinky najdou uplatnění i v moderní době plné elektroniky, jak ukazuje model od společnosti Intelino. Ten je určený pro nejmenší ratolesti, snaží se rozvíjet jejich kreativitu, logiku, učí je základům programování a robotiku.

Intelino Smart Train

Foto: archív výrobce

Přestože jde tedy v první řadě o líbivě vyhlížející hračku, je to zároveň také učební pomůcka. Využívat ji přitom mohou klidně i malé děti, které ještě neumí ani číst. Součástí hrací sady Intelino jsou totiž zaklápěcí plastové destičky různých barev, které se mohou umístit přímo na trať i mimo ni. Tyto destičky pak ovlivňují činnost vláčku Intelino – udávání směru, rychlosti a magnetickou spojku.

Velmi praktické je také to, že vláček je kompatibilní s většinou nabízených dřevěných kolejí. Pokud tedy doma již máte nějakou tradiční železnici, můžete ji bez problémů použít i s touto moderní vychytávkou. V takovém případě se pak vláček na trati ovládá prostřednictvím chytrého telefonu, který se připojí prostřednictvím bezdrátového standardu Bluetooth.

Baterie vláčku by měla stačit až na 100 minut provozu, následně je možné ji dobít prostřednictvím USB.

  • Věkové doporučení: od 3 let
  • Cena: 2990 Kč

DJI Robomaster S1: obrněný tank

Robomaster S1 od společnosti DJI může na první pohled vypadat jako obyčejný tank na dálkové ovládání. Ve skutečnosti jde však o velmi sofistikovaného robota, který má 46 programovatelných komponent a šest programovatelných modulů umělé inteligence.

Nepřekvapí tedy, že je určen spíše pro starší děti, které se na připojeném tabletu či chytrém telefonu naučí programovat v jazycích Scratch a Python. To vše zábavnou formou, kdy se budou snažit posouvat možnosti tohoto obrněnce na další úroveň.

Robomaster S1

Foto: archív výrobce

Se svými vrstevníky pak mohou s naprogramovaným tankem soupeřit o to, kdo má nejlépe připravený a vyzbrojený stroj. Toto robotické vozítko se totiž může snadno pohybovat prakticky na jakémkoliv povrchu díky čtyřem robustním kolům a silným elektromotorům. Díky HD kameře pak na připojeném tabletu či mobilu přesně vědí, co jejich tank dělá.

Robomaster S1 nenaučí děti pouze programovat, ale pomůže jim také s pochopením fyziky, matematiky a bude zdokonalovat jejich reakční dobu. Snad jedinou vadou na kráse je vyšší pořizovací cena.

  • Věkové doporučení: od 10 let
  • Cena: 14 590 Kč
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků