Hlavní obsah
Soundbar Sonos Arc (ilustrační foto) Foto: archív výrobce

Pohodlí a bezpečí v chytré domácnosti

Zajímavým dárkem může být letos pod stromkem nějaký přístroj z kategorie chytré domácnosti. Tyto technické vychytávky jsou totiž stále dostupnější a jejich instalace se nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé.

Soundbar Sonos Arc (ilustrační foto) Foto: archív výrobce
Pohodlí a bezpečí v chytré domácnosti

V chytré domácnosti najde uplatnění celá řada zařízení. Jde například o přístroje, které umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím telefonu nebo tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.

Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla. Zapomenout nesmíme ani na nejrůznější bezpečnostní systémy, které naše obydlí ochrání před nezvanými návštěvníky.

Instalace není složitá

K čemu je to všechno dobré? Uživatelé si mohou nechat pomocí podobných zařízení automatizovat některé rutinní úkony, a tím zpříjemnit bydlení. Chcete mít před příjezdem domů otevřená vrata, garáž a rozsvícená světla? Nebo při vstupu do koupelny mít připravenou vanu? Rozsvítit na terase, nebo vytáhnout venkovní žaluzie? Nic z toho není problém.

S instalací většiny podobných zařízení si navíc poradí i méně zkušení uživatelé. Výrobci totiž k jednotlivým přístrojům dodávají detailní návody, a v některých případech dokonce i všechno potřebné nářadí.

Stejně intuitivní je i nastavení konkrétních úkonů. Vše totiž probíhá v aplikacích, které mají podobné grafické rozhraní jako moderní operační systémy. Nastavení je tak zpravidla otázkou několika kliků.

Některé prvky chytré domácnosti jsou samozřejmě na instalaci složitější – například automatické otevírání vrat. U nich je vhodné přenechat montáž odborníkům. Vyměnit termostat nebo nainstalovat detektor kouře a zaplavení zvládne i amatér.

Apple HomePod mini: středobod chytré domácnosti

Na první pohled má HomePod mini zaujmout kompaktními rozměry, válcovitý tvar nahradil kulatý design. Na kompaktní rozměry se americký počítačový gigant nezaměřil náhodou. Věří, že si nyní lidé koupí těchto chytrých reproduktorů domů více – v některých místnostech mohou mít dokonce dva reproduktory najednou, které díky tomu budou hrát stereo.

Hlavní funkčnost nicméně zůstala zachována. HomePod je relativně sofistikované zařízení – dokáže obsluhovat chytrou domácnost na základě hlasových povelů, které mu uživatel zadá.

HomePod mini

Foto: archív výrobce

Pro majitele zařízení s logem nakousnutého jablka to není zas tak velká inovace, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde totiž o osobní asistentku Siri, kterou americký počítačový gigant v podstatě uzavřel do speciálního reproduktoru.

Díky tomu bude Siri schopná se snáze napojit na systémy pro chytré domácnosti a na dálku řídit například termostaty, různá zabezpečovací zařízení, přehrávat hudbu apod.

 • Klady: nízká cena, kompaktní rozměry
 • Zápory: novinka se začne prodávat až na přelomu listopadu a prosince
 • Cena: 3499 Kč

iSmartAlarm ISA1G: zabezpečení celé domácnosti

Společnost iSmartAlarm nabízí sadu ISA1G, která je vhodná pro jedince, kteří s chytrou domácností začínají. Základem je centrální jednotka CubeOne, ke které se připojují i jednotlivá čidla a senzory. Její nedílnou součástí je zabudovaná siréna s hlasitostí 110 dB.

Centrální jednotka komunikuje se senzory bezdrátově v rámci domácí Wi-Fi sítě. Přímo ze základní sady se dá připojit detektor pohybu. Ten, jak už samotný název napovídá, dokáže monitorovat vytyčený prostor. Další součástí sady je magnetický kontakt. Ten dokáže totiž monitorovat dveře či okna a upozornit uživatele na to, pokud dojde k jejich otevření.

iSmartAlarm ISA1G

Foto: archív výrobce

Poslední částí celé sady je pak dálkový ovladač. S jeho pomocí můžete odemykat či zamykat střežený prostor, pokud zrovna nemáte po ruce chytrý telefon. Na ovladači jsou čtyři tlačítka – PANIC slouží pro rychlé spuštění sirény v nouzi. Dále jsou pak k dispozici tři základní režimy s okamžitou aktivací – ARM, DISARM, HOME.

Sada iSmartAlarm ISA1G představuje zajímavé řešení, jak zabezpečit domácnost. Nabízí se totiž za poměrně zajímavou cenu a zároveň vyniká velmi jednoduchou instalací, vše nastavit je možné pohodlně z chytrého telefonu. Z něj je možné pak jednotlivá zařízení také spravovat. Celou sadu je navíc možné takřka neomezeně rozšiřovat.

 • Klady: příznivá pořizovací cena
 • Zápory: sada cílí spíše na začátečníky, její možnosti jsou omezené
 • Cena: 1990 Kč

TP-Link KL130 Kasa: budiž světlo

Chytrá žárovka TP-Link KL130 Kasa vypadá na první pohled jako nějaký obyčejný model. Ve skutečnosti jde ale o poměrně sofistikované zařízení, které se dokáže připojit k domácí wi-fi síti. Poté je možné žárovku ovládat pomocí chytrého telefonu klidně i z druhého konce planety.

Žárovka má světelný tok 800 lumenů a je možné jej upravovat. Dokáže se tedy přizpůsobit aktuálním potřebám uživatele – zda v danou chvíli ocení vyšší, nebo nižší hladinu osvětlení. Kromě jasu je možné upravovat i barevnou teplotu bílého světla – od měkké bílé (2500 K) po denní světlo (9000 K). A dokonce také měnit i zbarvení světla.

TP-Link KL130 Kasa

Foto: archív výrobce

Přímo z mobilní aplikace je přitom možné nastavovat řadu dalších parametrů. Vytvořit si je možné klidně i rozvrh, kdy se žárovka rozsvítí, nebo zhasne. Můžete si nastavit ranní buzení světlem nebo rozsvícení žárovek při soumraku. Nastavené osvětlení poté snadno uložíte a posléze vyvoláte.

Pozitivem je jistě také nízká spotřeba. V závislosti na konkrétním nastavení je až o 80 % nižší ve srovnání s normálními žárovkami o výkonu 60 W. Navíc máte možnost sledovat spotřebu energie v reálném čase.

 • Klady: vypadá jako obyčejná žárovka, dovoluje měnit barvy
 • Zápory: cena ve srovnání s obyčejnými úspornými žárovkami
 • Cena: 890 Kč

Eve Thermo: teplo pod kontrolou

Německá společnost Eve Systems nabízí hned několik výrobků, které jsou určeny pro stavbu chytré domácnosti. Zajímavé jsou především modely, které podporují technologii Apple HomeKit. Ty jsou určeny pro majitele iPhonů a iPadů a vyznačují se velmi jednoduchou instalací, navíc je pak tato zařízení možné ovládat pomocí hlasové asistentky Siri.

Jedním z přístrojů, které podporují Apple HomeKit, je například radiátorový ventil Eve Thermo, který umožňuje pohodlně regulovat teplotu u vás doma podle vašich požadavků nebo nastavených plánů.

Veškeré informace o teplotě si můžete ihned prohlédnout na praktickém displeji, který je vybaven dotykovým ovládáním pro změnu teploty, ale stejně tak na displeji chytrého telefonu nebo počítačového tabletu.

Eve Thermo

Foto: archív výrobce

Ovládání obslužné aplikace je velmi intuitivní a hravě si s ním poradí i méně zkušení uživatelé. Díky chytré regulaci je možné ušetřit náklady spojené s vytápěním.

V nabídce společnosti Eve Systems nalezneme celou řadu přístrojů, které podporují standard Apple HomeKit, například pohybový senzor, detektor kouře či venkovní i vnitřní senzor teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu.

 • Klady: snadná instalace i obsluha
 • Zápory: tento model funguje pouze s přístroji od Applu
 • Cena: 1790 Kč

Fitbit Aria Air: na hubnutí chytře

Chytrá může být v dnešní době už i osobní váha, jak dokládá model Fitbit Aria Air. Ta se na rozdíl od těch obyčejných dá připojit k chytrému telefonu. Podporovány jsou platformy Android a iOS, tedy také iPhony a iPady.

Chytrá váha Fitbit Aria Air nemá ambice nahradit funkce fitness náramků nebo chytrých hodinek – naopak, spolupracuje s nimi. Díky tomu, že uživatel bude používat obě zařízení, získá daleko lepší přehled o svých výkonech a dosažených cílech.

Fitbit Aria Air

Foto: archív výrobce

Přístroj ukáže nejen váhu, ale i index tělesné hmotnosti (BMI), tělesný tuk a svalovou hmotu uživatele. Všechny tyto informace se hodí při udržování váhy nebo při hubnutí přebytečných kil se zachováním současné svalové hmoty. Chytrý náramek je zase s uživatelem 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a monitoruje jeho běžné denní aktivity.

Všechna získaná data se z obou zařízení následně nahrávají do chytrého telefonu, konkrétně do aplikace Fitbit. Aplikace vytváří přehled dosažených cílů a zároveň se snaží uživatele motivovat k lepším výsledkům. Všechna data je samozřejmě možné snadno sdílet na sociálních sítích.

Fitbit Aria Air rozpozná více uživatelů, takže ji v jedné domácnosti může využívat celá rodina, a zároveň udržuje jejich statistiky soukromé. Co to znamená? Vaše osobní váha bude zobrazena jen pro vás, nikdo jiný ji neuvidí.

 • Klady: přesný přehled o řadě důležitých údajů
 • Zápory: pro plnou kontrolu je vhodné pořídit také chytrý náramek
 • Cena: 1590 Kč

Sonos Arc: prvotřídní zvuk

Prostřednictvím chytrého telefonu je možné v domácnosti obsluhovat klidně i celou hudební aparaturu. Součástí chytré domácnosti se tak může stát například i soundbar Sonos Arc, který obsahuje hned 11 výkonných reproduktorů, každý z nich má přitom během reprodukce jiný úkol. Dva například směřují zvuk nahoru pro 3D zvuk, další se pak starají o čistý přednes, přesné podání detailů a čitelných hloubek.

Uživatel může pomocí obslužné aplikace nastavovat zvukové profily podle toho, co zrovna hraje. V režimu domácí kino se hodí profily Dolby Audio 5.1 či Dolby Atmos, při přehrávání hudby přijde vhod zase klasický stereo režim.

Soundbar Sonos Arc

Foto: archív výrobce

V mobilní aplikaci Sonos, prostřednictvím které se inteligentní soundbar ovládá, je možností nastavení ještě daleko více. Například funkce zlepšení kvality řeči projasní každý dialog, aby byl lépe slyšet.

Noční zvuk pak slouží k potlačení intenzivních a hlasitých výbuchů. Technologie Trueplay pak dovolí upravit akustický profil podle místnosti, ve které se Arc právě nachází.

Náročnější uživatelé si s pomocí modelu Arc mohou vytvořit klidně i celé domácí kino. Dá se totiž propojit s dalšími reproduktory od Sonosu, aby si uživatelé vytvořili opravdový prostorový zvuk. Do zadní části místnosti se například mohou bezdrátově připojit dva reproduktory One SL a pro hlubší basy pak subwoofer Sonos Sub.

 • Klady: kvalita zvukové reprodukce, velmi snadná obsluha z mobilu
 • Zápory: vyšší pořizovací cena
 • Cena: 24 990 Kč


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků