„Vánoční nákupy mají Češi rádi, tři čtvrtiny z nich přiznaly, že je pořizování dárků baví,“ uvedla Milada Franek z GE Money Bank. „Silnou tradici Vánoc v Čechách dokazuje, že pouze 1,5 procenta respondentů uvedlo, že nic nenakupují,“ doplnila.

Češi řeší Vánoce s předstihem

Podle výsledku průzkumu se každý desátý Čech staví k vybírání dárků velmi zodpovědně a nakupuje je postupně během roku. Další třetina pak začíná s výběrem dva měsíce před Vánoci.

Téměř polovina Čechů se na pořizování pozorností pro své blízké chystá na začátku adventu. Pouze necelých osm procent lidí shání dárky teprve týden před Štědrým dnem.

ČTĚTE TAKÉ:
Tři pětiny Čechů mají koupené vánoční dárky už na konci listopadu

Nakupování dárků na poslední chvíli je výjimkou, pouhé jedno procento dotazovaných je pořizuje až na Štědrý den nebo dokonce až po Vánocích.

Nejoblíbenější jsou internetové obchody

Lidé nejčastěji k nakupování dárků využívají internetové obchody, vybírají je zde více než dvě pětiny Čechů. Třetina lidí za jejich sháněním vyráží do obchodních center, osm procent dárky nakoupí ve specializovaných obchodech.

Ostatní oslovení pak nakupují hlavně v supermarketech nebo hypermarketech, na vánočních trzích či slevových portálech, někteří lidé dárky pro své blízké dokonce vyrábějí.

FOTO: Jan Kočvara, Novinky

Nejvíce utratíme za dárky a jídlo

Češi se tradičně chystají o Vánocích utratit tisíce korun. Čtyři pětiny lidí zmínily, že nejvyšší položku ve vánočních útratách bude představovat nákup dárků, zbylá pětina lidí vydá nejvíc peněz za jídlo.

Dva lidé ze sta vloží peníze na charitativní účely nebo do cestování za rodinou.

Bezmála polovina Čechů bude investovat do Vánoc do pěti tisíc korun. Další dvě pětiny odhadují své výdaje na částku v rozmezí pět až deset tisíc korun. Každý osmý respondent plánuje utratit více než deset tisíc korun.