Téměř polovině Čechů, zejména Pražanům, vadí, že je řada obchodů vánočně vyzdobená už měsíce před vánočními svátky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Někteří obchodníci zahajují vánoční útoky na zákazníky často už se začátkem podzimu. V obchodech hrají koledy, na ulicích se objevuje sváteční výzdoba. Jak ukázal náš průzkum, lidem se předčasná vánoční atmosféra příliš nelíbí, přesto se většina z dotázaných na Vánoce těší,“ zmínila Milada Franek z GE Money Bank.

Davy v obchodech Češi nenávidí

Nejvíce ze všeho však lidem vadí davy v obchodech, tři čtvrtiny dotázaných zmínily, že je doslova nenávidí. Lidé z malých měst žehrají na nedostatek parkovacích míst u obchodních center. Obyvatelům velkých měst zase vadí omezená otevírací doba během svátků.

Přesto čtyři pětiny lidí uvedly, že je nakupování dárků baví a zejména ženy připouštějí, že se jim líbí i koledy hrané v obchodech.

Polovina dotázaných, zejména ti dříve narození, nesnáší Santa Clause.

Třetina lidí nemá ráda předvánoční úklid. Polovina dotázaných sice gruntuje, ale jen 37 procent tak činí pravidelně každý rok.

Pohoda a návštěvy, to Češi mají rádi

I přesto, že si lidé na sklonku každého roku stěžují na předvánoční shon a stres, Vánoce milují a letos si je chtějí užít nejraději tradičně. Nejvíce je láká sváteční atmosféra. Ženy mají rády pohodu, muži se těší na dobré jídlo a pití, děti samozřejmě na Ježíška, dárky a na sníh.

„Nakupování a shánění vánočních dárků je nedílnou součástí českých Vánoc. Na dárky se těšíme a také je rádi dáváme. Zdá se ale, že se Vánocům zároveň vrací i jejich původní smysl. Stále více Čechů se těší i na setkávání s rodinou a přáteli,“ dodala Milada Franek.

Průzkum ukázal, že každý druhý si váží příležitosti posedět o Vánocích se svými blízkými v rodinném kruhu. Osm z deseti dotázaných se dokonce přiznalo k tomu, že je baví chodit po návštěvách.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: