Hlavní obsah
 

Horší už jsou jen atomovky. Ukrajinci zveřejnili záběry útoku termobarickými zbraněmi

Ukrajinské ministerstvo obrany ve čtvrtek zveřejnilo záběry ruských útoků termobarickými zbraněmi na Donbase. Záběry zachycují sérii typických dvoufázových výbuchů u města Novomichajlivka v Doněcké oblasti. Termobarické zbraně jsou považovány za nejničivější hned po jaderných pumách.

 
Horší už jsou jen atomovky. Ukrajinci zveřejnili záběry útoku termobarickými zbraněmi

„Takhle vypadá největší a nejděsivější válka 21. století. Ukrajina je připravena vrátit úder. K tomu ale potřebujeme MLRS (samohybné salvové raketomety  pozn. red.). Okamžitě,“ napsalo ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru.

Termobarická munice se od té běžné liší tím, že je dvoufázová. Ničivá síla je dána uvolněním oblaku hořlavého aerosolu do vzduchu. Když se aerosol uvolní, druhá nálož „mrak“ zapálí. Energie je tak větší než u klasických výbušnin.

U velkých termobarických bomb ničí cíl nejen tlaková vlna z exploze, ale také následný podtlak, který vznikne po spálení kyslíku. V tomto podtlaku, který se v blízkosti výbuchu vytvoří, se lidská těla doslova vypaří.

Termobarické bomby také vysávají vzduch z budov a způsobují jejich zřícení.

V případě munice vypálené z pásových nosičů TOS-1A u Novomichajlivky umocňují ničivou sílu střel mnohačetné salvy, které jsou na cíl odpalovány.

Pásový nosič termobarické zbraně na podvozku tanku T-72

Foto: Profimedia.cz

V případě pásových nosičů na podvozcích tanků T-72 je možné odpálit salvu 24 nebo 30 střel najednou.

Použití termobarických zbraní však není podle mezinárodního práva zakázáno. Ve výzbroji je má nejen Rusko, ale také Spojené státy nebo Česká republika.

Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry z ruského útoku termobarickými zbraněmi

Foto: Twitter/Defence of Ukraine

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků