Hlavní obsah
Poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Lékařka, bývalá místostarostka Kroměříže a bojovnice proti dvojí kvalitě potravin v roce 2009 úspěšně kandidovala za ČSSD do Evropského parlamentu (EP). Mandát obhájila v roce 2014, o pět let později se ČSSD, a tedy ani Sehnalová do europarlamentu nedostala.

Poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Olga Sehnalová

Sehnalová se narodila 25. října 1968 v Kroměříži. Roku 1994 úspěšně dokončila studium na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Mimo jiné absolvovala dvouletou stáž na univerzitě v Salt Lake City v americkém Utahu. V roce 2005 zakončila studium na brněnské Business School - Nottingham Trent University.

Po ukončení studií se stala lékařkou v Kroměřížské nemocnici na oddělení intenzivní medicíny.

Rok 1998 znamenal pro Sehnalovou zvolení do zastupitelstva Kroměříže. V rozmezí let 1998 až 2002 byla jeho místostarostkou.

Tisková konference po jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, který by měl schválit kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Na snímku Pavel Poc, Jan Keller, Bohuslav Sobotka a Olga Sehnalová

Foto: Dorian Hanuš, Právo

V roce 2009 uspěla Sehnalová na kandidátce ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Svůj mandát obhájila i v roce 2014.

Jedním z jejích témat je problematika dvojí kvality výrobků a zejména potravin v jednotlivých členských zemích Evropské unie, z níž se stalo celoevropské téma a Evropská komise se jej rozhodla akcentovat i v nových pravidlech pro ochranu spotřebitele.

Sehnalová chtěla docílit toho, aby prodej zdánlivě stejných výrobků nižší kvality v některých evropských zemích byl považován za nekalou obchodní praktiku a postaven mimo zákon. Zákon europarlament nakonec schválil, jasné vymezení pro dvojí kvalitě potravin v něm ale chybí.

Kromě Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů zasedala rovněž ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch. V Evropském parlamentu se věnovala se i ochraně práv osob s postižením.

V roce 2019 obhajovala svůj mandát z druhého místa kandidátky ČSSD, strana však nezískala potřebný počet hlasů pro vstup do Evropského parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků