Hlavní obsah

Evropu čeká cvičení proti možné chřipkové epidemii

Třicítku evropských zemí čeká před koncem roku dvoudenní nácvik společné koordinace proti případné chřipkové epidemii. Termín cvičení bude do poslední chvíle utajen, aby vše probíhalo maximálně realisticky. Sdělil to v pátek představitel britské zdravotní správy John Simpson, jehož země nyní předsedá EU a cvičení povede.

Evropu čeká cvičení proti možné chřipkové epidemii

Ředitel přípravy první pomoci v Úřadu pro zdravotní ochranu (HPA) Simpson poznamenal, že cvičení se plánuje od ledna, tedy mnohem dříve, než se obávaný virus H5N1 ptačí chřipky rozšířil z Asie do některých oblastí na východě Evropy. Dodal, že podobná cvičení pořádal Londýn již v minulosti, například proti možnému bioteroristickému útoku.

Zdroje neupřesnily, které země se chystaného cvičení zúčastní, ale zpráva agentury Reuters naznačuje, že se bude jednat o 25 členských států EU a tři země zasažené ptačí chřipkou na starém kontinentu, tedy Chorvatsko, Rumunsko a Turecko.

Francie již nacvičovala

Ve světě rostou obavy, že by virus H5N1 ptačí chřipky, který zabil již 62 lidí v jihovýchodní Asii, mohl zmutovat do podoby přenosné z člověka na člověka a způsobit globální pandemii. Nákaza si v Asii vynutila vybití desítek milionů kusů drůbeže a nyní se šíří dále na západ.

Ve Francii v pátek skončilo dvoudenní cvičení, kterým místní představitelé otestovali připravenost svých úřadů na případné propuknutí epidemie ptačí chřipky na území Francie. "Vše probíhalo velmi dobře," ujistil veřejnost vedoucí cvičení v Bretani François Lucas. Zdůraznil, že v případě výskytu nebezpečné chřipky by bylo také třeba zabránit panice, hlavně dobrým informováním obyvatel, ale i posílením bezpečnosti armádou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků