"Pan prezident se nezabývá drobnostmi, jako je statistika, s tím se nedá polemizovat. To je vidění pana prezidenta a já si myslím, že toto vidění světa vidí velká část evropských politiků jako nebezpečné," řekl v úterý předseda vlády. Od svého nástupu do vedení kabinetu se Paroubek názorově střetl s Klausem již několikrát. Často byla tématem jejich sporů také evropská integrace.

Na pondělním shromáždění Učené společnosti v pražském Karolinu uvedl prezident ve svém projevu, že Česká republika všechny výhody členství v EU vyčerpala ještě před tím, než do pětadvacítky vstoupila. [celá zpráva] Kritizoval také současné tendence unie k regulacím a odklon od liberálního pojetí evropské integrace. Podle Klause po květnu 2004 převažují náklady nad efekty.

Vládní politici označili jeho názory za ignorování statistických dat, argumentují hlavně růstem českého hospodářství. "Udělám vše pro to, aby existovala proevreopská podpora mé budoucí vlády," dodal Paroubek, který chce příští měsíc se sociální demokracií vyhrát volby a zůstat u moci.