Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Nebrasce vyhlásili den pojídání masa, reagují na opačné postoje

Americký stát Nebraska vyhlásil den pojídání masa, a to jen krátce poté, co sousední Colorado vyzvalo svoje občany, aby na jeden den ze svého jídelníčku vyřadili živočišné produkty. Republikánský guvernér Nebrasky Pete Ricketts při oznamování svého rozhodnutí z místního řeznictví nazval krok Colorada „přímým útokem na náš způsob života”, informoval server stanice BBC.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Nebrasce vyhlásili den pojídání masa, reagují na opačné postoje

Chov skotu a zpracování hovězího masa je největším průmyslovým odvětvím v Nebrasce, řekl guvernér Ricketts. V zemědělském sektoru tam pracuje každý čtvrtý zaměstnanec a chovatelé utrží na prodeji masných produktů 12 miliard dolarů (263,5 miliardy korun) ročně.

Colorado nezávazně vyzvalo svoje občany, aby se 20. března vzdali masa ve svém jídelníčku. Tamní vedení uvedlo, že „odstranění živočišných produktů z naší diety snižuje rizika různých onemocnění”, včetně rakoviny, cukrovky či potíží se srdcem.

„Jídelníček založený na rostlinných produktech pomáhá chránit životní prostředí snižováním naší uhlíkové stopy, zachováváním lesů, luk a přirozeného prostředí divoce žijící zvěře, a snižuje znečišťování našich toků,” pokračuje dokument vydaný coloradskou vládou.

Guvernér Ricketts však ve svém vystoupení prohlásil: „Pokud byste se zbavili hovězího v této zemi, podrývali byste naši potravinovou bezpečnost, důležitou součást zdravého stravování, a také byste ničili průmysl velice důležitý pro náš stát.”

Nebraska každoročně vyhlašuje květen „měsícem hovězího” a její obyvatelé si můžou na auto nechat umístit poznávací značky, na nichž je Nebraska označena jako „stát hovězího”.

Podle BBC to není poprvé, co se Ricketts ohradil proti některým krokům svého souseda. Zvláště mu vadilo, když se Colorado stalo v roce 2012 prvním ze dvou amerických států, které legalizovali užívání marihuany pro rekreační účely. „Pokud legalizujete marihuanu, zabijete tím svoje děti,” řekl guvernér Nebrasky minulý týden v reakci na návrh zákona, který se objevil v tamní státní legislativě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků