Hlavní obsah
Radim Řehůřek vytvořil nový rekord. Foto: Libor Plíhal, ČTK

Hluchoslepý chilli maniak z Radošova překonal bolestivý rekord

Český a světový rekordman Radim Řehůřek je doslova chilli maniak. Nejen, že se tak sám označuje na sociálních sítích, ale ve čtvrtek stanovil v Pelhřimově nový rekord. Chilli mu navíc mírní projevy nevyléčitelného Usherova syndromu, kvůli kterému přichází o sluch a zrak. Kapky z pálivých papriček a bylin si kape přímo do očí.

Radim Řehůřek vytvořil nový rekord. Foto: Libor Plíhal, ČTK
Hluchoslepý chilli maniak z Radošova překonal bolestivý rekord

Zatímco dřív vnímal muž z Radošova na Třebíčsku jen světlo, nyní dokáže rozeznat obrysy. Překvapeni úspěchem léčby jsou i lékaři, kteří ho pravidelně sledují, řekl ve čtvrtek novinářům v Pelhřimově Řehůřek. V sídle Agentury Dobrý den ustavil nový český rekord, když dokázal během deseti minut snít 93 gramů (13 kusů) papriček druhé nejvyšší pálivosti na světě.

V takzvané Scovilleho stupnici (SHU) má pálivost papričky hodnotu přes dva miliony. Znamená to, že kapka jejího roztoku musí být rozředěná dvěma miliony kapek vody, aby přestal být pálivý. Feferonky mají hodnotu přibližně 1000 SHU. Pálivost paprik způsobuje alkaloid kapsaicin.

Podle Miroslava Marka z Agentury Dobrý den je Řehůřkův osud příkladem toho, že pojídání papriček nepatří nutně jen do kategorie gastronomické zábavy. „Věc se má jinak. Tenhle příběh nás dovedl k informacím, které souvisejí s léčením i třeba zraku poškozeného nejen Usherovým syndromem,” řekl Marek.

Pro rekordmana má chilli také zdravotní přínos.

Foto: Libor Plíhal, ČTK

Za misku s papričkami usedl osmačtyřicetiletý Řehůřek vybaven kapesníky a potítky, do kterých si utíral orosené čelo. Běžně během konzumace pojídá sýr, který neutralizuje chuť. Mléčná bílkovina navíc odstraňuje kapsaicin, a mírní tak pálivost. Součástí rekordu bylo vynechání veškerého zajídání či zapíjení. Po prvních čtyřech papričkách začal Řehůřek poprvé smrkat.

Takže tady je EL CERTIFIKATO No.1 Jen minipravidla rekordu. -10 minut na konzumaci; žádné zajídání ani zapíjení -pak 30...

Zveřejnil(a) Hluchoslepý chilli maniak dne Čtvrtek 19. listopadu 2020

„Přiznám se, že už to pěkně hoří,” řekl po dalším snězeném kousku. Když polkl třináctý kus, do konce limitu mu zbývala minuta. „Oheň jako blázen, to už nedám, necháme to na 13, nebudu to hrotit,” řekl Řehůřek a otřel si uslzené oči.

Ostrá jídla miloval od dětství, nevadila mu cibule, česnek ani křen. V pojídání pálivých papriček i soutěží, rád testuje ostrosti omáček a jiných dochucovadel. Kvůli chorobě, kterou trpí, jsou pro něj pálivé papričky ale především léčebnou metodou.

Jako bývalý zdravotník, který se zajímá i o bylinkaření, připravuje vlastní kapky nebo mazání, která má podle něho blahodárné účinky na cévy a sliznice. Jejich aplikaci konzultuje s několika lékaři. „Jsou překvapeni, že není žádný vedlejší účinek, že to nerozežírá očí, že sliznici trávící soustavy mám v uvozovkách jako malé dítě,” řekl Řehůřek.

Anketa
Máte rádi ostrá jídla?
Ano
79 %
Ne
21 %
Celkem hlasovalo 8620 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků