Čtyřicetiletý Svensson byl do letošního července šéfkuchařem v restaurantu Fauna, sídlícím v hlavním městě Norska Oslu. V podniku ověnčeném michelinskou hvězdou přišlo pětichodové menu na (Norsko slušných) 2700 korun. Párování pak přišlo na další dva tisíce korun. Není zvykem, že podnik, který prosperuje a získá michelinskou hvězdu, zavře. Ale přesně to letos Svensson udělal.

Bjørn Svensson je jedním ze šéfkuchařů skvěle prezentujících koncept skandinávské kuchyně.

Bjørn Svensson je jedním ze šéfkuchařů skvěle prezentujících koncept skandinávské kuchyně.

FOTO: archiv Bjørna Svenssona

Švédský šéfkuchař provozoval restauraci s partnerem a po dohodě se rozhodli provoz restaurace letos v červenci takřka zničehonic ukončit. Svensson si tak užil volné léto a není tajemstvím, že bude v brzké době rozjíždět s velkými ambicemi podnik v norském městě Stavanger. Nejdříve však předvede své schopnosti v pražské restauraci Hergetova Cihelna, kde budou moci hosté ve středu 26. října ochutnat jeho degustační menu.

Krab i sobí hřbet

Kuchyně to bude vpravdě severská. Servírovat se budou například slávky, mušle sv. Jakuba, královský pečený krab se zelím a křenem či kambala s kompotem z grilovaného pórku. A vzhledem k tomu, že jde o skandinávskou kuchyni, tak znalce asi nepřekvapí ani sobí hřbet s topinamburovými chipsy a tymiánovou šťávou.

I v tom spočívá specifická krása skandinávské kuchyně - často nevíte, co to vlastně na talíři máte...

I v tom spočívá specifická krása skandinávské kuchyně – často nevíte, co to vlastně na talíři máte...

FOTO: archiv Bjørna Svenssona

„Skandinávská kuchyně se stala hitem díky své autentičnosti a důrazu na lokální zdroje. Svennson je ze svého podniku zvyklý servírovat zejména dokonale zpracované ryby, plody moře a zeleninu. Řekl bych ale, že opravdovou specialitou je jeho máslová omáčka z divokého česneku s nakládanými kapary, kterou bude servírovat i nyní v Praze,” uvedl šéfkuchař restaurantu Hergetova Cihelna Vojtěch Václavík.