Olivier Coussemacq ve svém celovečerním debutu Sladké zlo (L’enfance du mal) otevírá příběh na ulici žijící Céline, která se jednoho dne objeví u domu ctihodného soudce Van Eycka a jeho neméně ctihodné ženy. Zatímco ta se patnáctileté dívky ujímá až s mateřskou něhou, soudce propadne daleko nebezpečnějšímu citu. Ne ze zkaženosti. Naopak, věříte mu jeho upřímnou zamilovanost. Vše se ještě víc komplikuje, když spolu s postavami zjistíte, že Célininu matku poslal za katr právě Van Eyck.

Coussemacq těží z kontrastu majestátnosti buržoazní rodiny (z formálních prostředků ji vystihuje například skoro totální absence hudebního doprovodu) a v prostších, ale pro přežití užitečnějších kategoriích uvažující dívenky, která se postupně z roztomilé nemohoucí stává úspěšnou manipulátorkou. A díky obratnému dokreslování charakterů a dalšímu skvělému výkonu Anaïs Demoustierové (Shooting Star Berlinale 2010) pořád váháte, co vše je z jejího chování chtěné a strašně neradi z ní sundáváte nálepku „oběť“.

Opravdovým vrcholem je pak konec filmu, o kterém jde snad prozradit alespoň to, že se role jednotlivých postav zcela obrátí. S krutou ironií a se závanem pouliční logiky, na kterou jsou akurátnost i majestátnost krátké.

Snímek bude mít v MFF Karlovy Vary 2010 mezinárodní premiéru.

Sladké zlo
Francie 2010, 90 min
Režie: Olivier Coussemacq, hrají: Pascal Greggory, Ludmila Mikaëlová, Anaïs Demoustierová