Hlavní obsah
Karel Kovář alias youtuber Kovy Foto: Petr Hloušek, Právo

Sloupek Štefana Švece: Pošťák Prd o covidu

Málokdo mě může podezírat z lásky k youtuberům. Vadí mi hlavně proto, že obsadili YouTube. Kdyby tam nebyli a šveholili si svoje narcistní brepty doma do zdi, jistě by se mnohem víc puberťáků dívalo na playlist FF UK Mluvící hlavy, kde profesor Hilský rozebírá Hamleta.

Karel Kovář alias youtuber Kovy Foto: Petr Hloušek, Právo
Sloupek Štefana Švece: Pošťák Prd o covidu

Víme-li ale, jak málo bohem chtěná stvoření youtubeři jsou, je zajímavé, že sem tam dělají i užitečné věci. PewDiePie je vtipný. Stay12 pěkně stírá Lollipopz a další malé děti. No a Kovy je nejkvalitnější české politické médium.

Kovyho znáte ze StarDance. Je to chlapík, který začal kariéru celebrity dlabáním hranatých chodbiček ve videích z Minecraftu. V podstatě digitální sysel. Pak se jal pitvořit v umělohmotných parukách a falešně nazpíval parodii na Despacito. No a tahle osobnost dneska supluje práci novinářů.

Kdykoli se ve světě nebo u nás vyskytne vážný problém, pustím dětem rozbor od Kovyho. Ať už jde o brexit, Black Lives Matter, nebo druhou vlnu covidu, mám zkušenost, že Kovy věc dokáže vysvětlit a dát do souvislostí nejlíp. A dívám se taky.

Štefan Švec (1978) je publicista a kritik.

Foto: Milan Malíček, Právo

Druhou vlnu covidu Kovy nelakuje na černo ani na růžovo, vypočítá vládě její chyby, ale zároveň podporuje věci, které mají zabránit kolapsu zdravotnictví. Varuje před důvěrou v každý bílý plášť, jenž má potřebu do médií sdělit svůj názor, ale do toho brání právo každého říct k tématu, co chce. Netváří se jako vševěd, ale uvádí spoustu informací, přičemž je dokáže předat s takovým vtipem, že si je zapamatujete. Takhle nějak má vypadat zpravodajství pro 21. století. A můžete to pustit babičce i prvňákovi.

Je mírně tragické, že nejlepší a nejpřístupnější rozbor důležitých společenských témat dělá dneska ve veřejném prostoru člověk, jenž jinak vypouští videa jako Pošťák Prd: válka parodií. Ale tak co už. Aspoň někdo. Kdyby nebylo Kovyho, člověk by přes samé války chřipečkářů s apokalyptiky, kteří protahují křivky až do vyhlazení lidstva, ani nepoznal, že i pandemii lze popsat komplexně a zároveň srozumitelně. Když budou youtubeři dělat tohle, odpustím jim i videa, kde donekonečna rozbalují dárky z kinder vajíček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků