Hlavní obsah
Martin Hofmann a Viktor Dvořák Foto: Bontonfilm

Havel dotočen. „Lanďáka“ hraje Hofmann z Mostu, Olgu Geislerová

Režisér Slávek Horák dokončil celovečerní film Havel. Zveřejnil také fotografie herců, kteří ztvárnili různé skutečné osobnosti.

Martin Hofmann a Viktor Dvořák Foto: Bontonfilm
Havel dotočen. „Lanďáka“ hraje Hofmann z Mostu, Olgu Geislerová

„Státníka Havla a prezidentský portrét nečekejte,“ vzkazuje Horák, který se díky svému předchozímu snímku Domácí péče dostal do výběru časopisu Variety „10 Directors to Watch“. „Náš film je o tom, co se dělo před tím, o méně známém období a méně popsaném životě. Je to drama, ale je tam tolik vtipných a absurdních situací, že se často prolíná s komedií.

Štáb začal točit v srpnu, film vznikal převážně v Praze, v Ruzyňské věznici, tvůrci využili i pivovar Tupadly nebo Dolní Kalnou v Podkrkonoší. Legendární Hrádeček zastoupila podkrkonošská chalupa v Chotěvicích.

Příběh filmu je lemován srpnem 1968 a listopadem 1989, dějiny jsou ale pouze pozadím pro vztahy hlavních postav a jejich osobní život. Během filmu se mění postava i vzhled Viktora Dvořáka v roli Václava Havla, od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vězně a pak i vůdčí osobnost sametové revoluce let osmdesátých. Podobně se v průběhu mění i styl filmu, černobíle natočená 60. léta přejdou do barvy 70. let a poté do stylu 80. let.

Martin Hofmann

Foto: Bontonfilm

Barbora Seidlová ve filmu Havel

Foto: Bontonfilm

Jiří Bartoška a Martin Hofmann ve filmu Havel

Foto: Bontonfilm

Herec Viktor Dvořák

Foto: Bontonfilm

Anna Geislerová ve filmu Havel

Foto: Bontonfilm

„Nechal jsem si pro roli narůst delší vlasy,“ řekl představitel Havla Viktor Dvořák. „Musím ale říct, že už to pak na mě bylo moc, zvlášť když se k tomu přidalo letní počasí, začali jsme totiž točit už v srpnu. Děkuji Václavu Havlovi, že šel pro své přesvědčení do vězení a já se díky tomu musel nechat ostříhat,“ vypráví s nadsázkou Viktor Dvořák.

„Jsem odnaučený kuřák a číslo vykouřených cigaret během natáčení bude asi děsivé. Pamatuju si na dva dny, kdy se mi sešly silně kuřácké obrazy, a troufnu si říct, že jsem si za celý den zapálil kolem padesáti cigaret, možná i víc.“

Středem filmu je silný a současně netradiční vztah Václava Havla a jeho ženy Olgy, kterou hraje Anna Geislerová: „Byla to pro mě výjimečná role, je to jiné, když hrajete skutečného člověka, navíc člověka, kterého si vážíte. Olga je žena, ke které cítím obrovskou úctu, a pak najednou stojím v županu s cigárkem v ruce. Bylo to zvláštní a měla jsem z toho trochu husí kůži.“

Pavla Landovského hraje Martin Hofmann. „Temperamentní, odvážný a opravdový,“ popsal Martin Hofmann svou roli.

„Přípravy byly příjemné - nakoukával jsem Pavla Landovského, vytvářel jsem si nějaký celistvější obraz jeho osobnosti. No a on byl cokoli jen ne nudný, průměrný a zaměnitelný. Byl to fajny čas s Pavlem,“ dodal herec. „Bohužel jsem se s Pavlem Landovským nikdy osobně nesetkal. A dost by se mi to teď líbilo. Mně 41 let, jemu 41 let - a jsme venku v noční Praze. Asi by nebyla nuda.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků