Hlavní obsah
Dog Eat Dog Foto: Obscure

Vzpomínky na vyskákané devadesátky přinesou Dog Eat Dog a Waltari

V pátek a v sobotu vystoupí v České republice dvě kapely, které udávaly tón crossoveru půlky devadesátých let. V pražské Meet Factory a v brněnské Flédě vystoupí na společných koncertech američtí Dog Eat Dog a finští Waltari.

Dog Eat Dog Foto: Obscure
Vzpomínky na vyskákané devadesátky přinesou Dog Eat Dog a Waltari

Dog Eat Dog jsou letos na turné, které připomíná čtvrtstoletí od vydání přelomové debutové desky All Boro Kings. Ta bylo esencí vyskákaného crossoveru spojujícího hard core, thrash a hip hop okořeněného trochou ska i funku. Jasně to ukazuje singl No Fronts s typickým zvukem saxofonu, který se objevil i v jednom dílu animovaného seriálu Beavis and Butthead.

Následující deska Play Games s hitem Isms s rozšířenou dechovou sekcí v žebříčcích slavila ještě větší úspěchy, protože na ní byla celá plejáda hvězdných hostů od hiphopperů RZA a Beastie Boys nebo metalový zpěvák Ronnie James Dio.

Třetí album Amped bez typického zvuku saxofonu znamenalo ústup ze slávy, i když v hardcorových klubech se skupině dařilo a měla slušný posluchačský ohlas v Evropě, kde vydala v roce 2006 poslední desku Walk With Me. V roce 2009 se ale skupina sešla v původním složení a od té doby se objevuje na festivalech.

I finští Waltari byli spojeni s nástupem crossoveru, který dominoval druhému albu Torcha! z roku 1992, na které navázaly podobná, ale ještě pestřejší alba So Fine! a Big Bang, kde navíc využila ve své stylové koláži i prvky heavy metalu a diska nebo techna. O šíři záběru svědčí album se symfonickým orchestrem Yeah! Yeah! Die! Die! Death Metal Symphony in Deep C.

V dalších letech skupina spolupracovala i se sámským pěveckým sborem Angelit nebo s finskou folklórní skupina Varttinä. U posluchačů jsou ale stále nejoblíbenější jejich výbušné nadupané písně spojující punk a hard core s řadou dalších žánrů, jaké přinášela nejenom Torcha!, ale i comebacková deska Rare Species z roku 2004. Skupina i po ní vydávala alba v odstupu roku až dvou, zatím posledním je You Are Waltari z roku 2015.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků