Hlavní obsah
Josef Mašín Foto: ČTK

Na webu jsou nahrávky pamětí Mašína, Havla i estébáků

Autentický prožitek historie nabízí internetová stránka pametnaroda.cz, která právě publikovala svědectví tisícího pamětníka, dramatika a ex-prezidenta Václava Havla. V audio i video formě tam najdete také paměti odbojářů Josefa Mašína a Milana Paumera, různých estébáků a komunistického prokurátora Karla Vaše.

Josef Mašín Foto: ČTK
Na webu jsou nahrávky pamětí Mašína, Havla i estébáků

Také major StB Vratislav Herold nebo bývalý velitel sovětských vojsk v Československu Eduard Arkadievič Vorobjov vypráví ze svého pohledu o starých časech.

„Příběh bachaře i politického vězně, disidenta i agenta StB, účastníka druhé světové války v britské, sovětské i německé uniformě. Portréty známých osobností, ale také stovky svědectví obyčejných lidí, kteří byli konfrontováni s dějinnými zvraty uplynulého století. To vše je Paměť národa,“ uvedl jeden z autorů projektu Mikuláš Kroupa.

Také partneři z Polska, Slovenska, Maďarska, Bulharska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Ukrajiny, Čečenska, Chorvatska, Německa, Velké Británie, Ruska a dalších zemí se připojují ke společnému úsilí české neziskovky POST BELLUM, Českého rozhlasu a Ústavu pro studium totalitních režimů. Tyto organizace se snaží od roku 2008 budovat největší internetový pamětnický archiv v Evropě, dostupný na adresách www.pametnaroda.cz a www.memoryofnation.eu.

Návštěvník Paměti národa tak může porovnat například svědectví vězňů gulagu z Čech, Polska, Slovenska nebo zemí bývalého Sovětského svazu.

Český rozhlas se stará o technickou stránku portálu. Zajišťuje nejen výkonný internetový server, ale i zálohování náročné na objem dat. S myšlenkou internetového portálu Paměť národa přišlo české sdružení novinářů a historiků POST BELLUM, které na něm zpřístupnilo velkou část své sbírky Příběhy 20. století. Mnohé osudy znají posluchači úspěšného stejnojmenného rozhlasového cyklu dokumentů, který vysílá Český rozhlas – Rádio Česko.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků