Hlavní obsah
Portico Quartet Foto: Spectaculare

Na festivalu Spectaculare vystoupí Portico Quartet

Instrumentální britský soubor Portico Quartet ovlivněný minimalismem, ambientem a elektrojazzem vystoupí 4. března v pražském Divadle Archa v rámci festivalu Spectaculare. Hrát před ním bude duo Zabelov Group, tvořené běloruským akordeonistou Romanem Zabelovem a českým bubeníkem Janem Šiklem.

Portico Quartet Foto: Spectaculare
Na festivalu Spectaculare vystoupí Portico Quartet

Portico Quartet se dal dohromady v roce 2005 a už jeho debutová deska Knee-Deep In The North Sea, na které byly patrné zkušenosti s hraním na ulici, uspěla. Byla nominována na cenu Mercury. Skupina pak podepsala kontrakt se značkou Petera Gabriela Real World, na kterém vydala následující dvě alba Isla a Portico Quartet. Na těch se už projevila snaha o temnější propracovanější kompozice na pomezí ambientu a jazzu s výraznými repetitivními strukturami melodických perkusí a linkami saxofonu.

Změna je zřetelná hlavně na třetí desce, kdy po odchodu Nicka Mulveye začala skupina využívat elektroniku a samply i smyčky a v její tvorbě výrazněji vystoupily do popředí ohlasy repetitivního minimalismu Steva Reicha i ambientu a filmové hudby.

Radikální změnu přineslo čtvrté album Living Field, natočené pro label Ninja Tune a vydané pod zkráceným názvem Portico. Skupina se na něm přiblížila k popu, což zdůraznili hostující zpěváci.

Na tři roky staré desce Art In The Age Of Automation se zase skupina vrátila k staršímu pojetí. Deska, která ambient, repetitivní struktury a postupy filmové hudby spojovala s hybným, na perkusích postaveným jazzrockem, jaký přinášela deska Gongu Gazeuse, pronikla do čela britského jazzového žebříčku. Loni na ni navázalo podobně pojaté album Memory Streams. I na něm se objevují plochy a opakující se motivy melodických perkusí spolu s linkami saxofonu a hybnými rytmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků