Hlavní obsah
Výtvarnice Míla Fürstová u díla Double Album. Foto: Jan Šída

Míla Fürstová létá na křídlech dvojité fantazie

V pražské Galerii Miro lze do 31. ledna 2019 zhlédnout díla jedné z našich nejúspěšnějších současných výtvarnic Míly Fürstové. Výstava Všechny mé řeky prezentuje práce, které vznikly v posledních třech letech.

Výtvarnice Míla Fürstová u díla Double Album. Foto: Jan Šída
Míla Fürstová létá na křídlech dvojité fantazie

V rámci vernisáže byl představen zatím nesestříhaný film režiséra Petera Hirjaka Křídla pro Coldplay, který by měl mít premiéru na jaře příštího roku. Dokument ukazuje cestu výtvarnice z Čech až do Anglie a vývoj její spolupráce s poprockovou skupinou Coldplay, pro kterou vytvořila design alba Ghost Stories.

Tvůrkyně sice v rozhovorech uváděla, že by se nerada stala jen autorkou bookletů desek hudebních interpretů, nicméně jednu výjimku udělala. Na výstavě je také obal nového počinu zpěváka a kytaristy Mira Žbirky Double Album. Navíc ho má návštěvník výstavy možnost porovnat ve dvou zpracováních. Jednak coby skutečný obal LP desky a také jako regulérní velkoformátový obraz.

Pokud by chtěl někdo v kostce pochopit, co Míla Fürstová dělá, je toto dílo vše vypovídající ukázkou. Ručně prořezávaný papír a lept, to jsou její erbovní disciplíny. Tyto techniky jí umožňují uplatnit smysl pro sebemenší drobnost, kterou lze mnohdy objevit až po několikerém pozorném prozkoumání obrazu.

V siluetě kytaristy Mira Žbirky lze spatřit ptáka hledajícího cestu ke svobodě, hada pokušitele s jablkem, srdcovou kartu, zeměkouli či milence v objetí. Tyto symboly mají sice spojitost s autorčiným životem, ale lze je přenést do osudů každého z nás a zkusit je vykládat po svém a pro sebe.

Jako by nás chtěla výtvarnice popostrčit a zároveň vzít s sebou na výlet na křídlech dvojí fantazie až někam za horizont běžně vnímané reality. Až tam, kde lišky, labutě, pávi a vrány dávají dobrou noc.

Ta křídla lze spatřit, protože dílo Learning to Fly je součástí výstavy. Uvnitř roztažených perutí se otevře dětská říše plná romantické fantazie, bezuzdného nadšení a touhy objevovat.

Tyto atributy totiž často dospělým chybějí. Obrousil je čas i neúprosná realita všedního dne. Proto je tu umění, aby jeho prostřednictvím mohli najít cestu zpět do doby, kdy věřili na krásnější světy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků