Hlavní obsah
Tkaná tapiserie Louka, realizovaná podle návrhu Jiřího Sopka, který patří mezi nejvýznamnějším osobnostem současné české malby (výřez). Foto: Foto archiv, Právo

Krásu gobelínů a jejich výrobu ukazuje výstava v Praze

V prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze se do 21. září koná výstava mapující historii Moravské gobelínové manufaktury (MGM) od jejího vzniku na samém konci 19. století, kdy se její zakladatel Rudolf Schlattauer seznámil během cesty do Skandinávie s technikou výroby tkaných nástěnných koberců, až po současnost.

Tkaná tapiserie Louka, realizovaná podle návrhu Jiřího Sopka, který patří mezi nejvýznamnějším osobnostem současné české malby (výřez). Foto: Foto archiv, Právo
Krásu gobelínů a jejich výrobu ukazuje výstava v Praze

Schlattauer začal s tkaním gobelínů v obci Zašová, protože v tomto regionu byla místní řemeslná textilní tradice, a proto i vhodná pracovní síla. Dílna poté z ekonomických důvodů přesídlila do nedalekého Valašského Meziříčí. Z uměleckého hlediska se v tomto období manufaktura zaměřovala zejména na secesní motivy.

Gobelínka měla dva výrobní artikly – závěsné tkané obrazy a ručně vázané koberce. Oba je možné chápat jako stylotvorné prvky interiéru, což vedlo ke spolupráci s architekty, z nichž lze uvést například Dušana Jurkoviče nebo Jana Kotěru.

Za války byl nedostatek materiálu a produkce stagnovala

Po vzniku republiky se objevují především figurální témata, gobelínka spolupracuje s výtvarnými umělci Václavem Špálou nebo Františkem Süsserem.

Během druhé světové války došlo ke stagnaci produkce kvůli nedostatku materiálu. Po jejím konci změnila MGM vedení a došlo k rozšíření jejího repertoáru o restaurování historických gobelínů. V padesátých letech byly realizovány tapiserie podle návrhu Pravoslava Kotíka pro Trienále v Miláně či Expo 58 v Bruselu.

Dnešní ředitel Jan T. Strýček kromě vlastní tvorby, která je na výstavě zastoupena ukázkami z dvou cyklů, inicioval projekt Actual Textile Art. V projektu jde o realizaci tapiserií podle návrhů současných umělců. Z autorů návrhů, které jsou součástí výstavy, můžeme jmenovat Michaela Rittsteina, Jiřího Davida, Jaroslava Rónu nebo Jiřího Sopka.

Cílem projektu je dokázat, že tapiserie je schopna reagovat na podněty současné výtvarné tvorby a stát se její součástí. Na výstavě jsou kromě tapiserií a koberců i tkací stroje a projekce, kde je možné vidět postup při výrobě.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze,
do 21. září, otevřeno: každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin, v úterý do 19 h Komentované prohlídky: 12. 8. a 9. 9. v 17 hodin.
Přednášky: 26. 8. a 16. 9.
v 17 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků