Hlavní obsah
Hostem sekce Zlatá šedesátá bude i Jan Švankmajer. Foto: Michaela Říhová, Právo

Kmotrem Festivalu nad řekou je Terry Gilliam

Zbrusu nová písecká filmová akce Festival nad řekou, za níž stojí bývalý šéf uherskohradišťské Letní filmové školy Jiří Králík, odstartovala v pátek dopoledne a končí 9. srpna.

Hostem sekce Zlatá šedesátá bude i Jan Švankmajer. Foto: Michaela Říhová, Právo
Kmotrem Festivalu nad řekou je Terry Gilliam

Její program se opírá o tři hlavní cykly. V sekci Svět Josefa K. se ohlédne za snímky, v nichž se nějak odrazil vliv spisovatele Franze Kafky.

Nebudou chybět filmy Kafka slavného režiséra Stevena Soderbergha, Zámek Michaela Hanekeho, Proměna Jana Němce, Amerika Vladimíra Michálka a především snímek Brazil Terryho Gilliama, který bude nejvýraznějším hostem a kmotrem celého festivalu.

Deset filmů, které otřásly světem

Druhým hlavním cyklem budou Zlatá šedesátá, která navážou na výborné stejnojmenné televizní dokumenty režiséra Martina Šulíka. Hosty k sekci budou Jan Švankmajer, Ivan Passer, Věra Chytilová nebo polský filmař Krzysztof Zanussi.

Třetím pilířem programu je cyklus Argentinský film. Představí tvorbu Carlose Sorína, který se do Písku dostaví osobně, či Fernanda Vargase. Festival rovněž připomene osobnosti Edgara Allana Poea, Samuela Becketta, Eugenea Ionesca či Nikolaje Vasiljeviče Gogola.

Má také ambici uvést „deset filmů, které otřásly světem“. Do tohoto výběru se dostaly snímky Erotikon Gustava Machatého, Zvětšenina Michelangela Antonioniho nebo Osvícení Stanleyho Kubricka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků