Hlavní obsah

Švankmajer převzal Křišťálový glóbus

Právo, Novinky, míš, lh
KARLOVY VARY
Aktualizováno

Ocenění za mimořádný umělecký přínos světovému filmu předal v pátek vpodvečer v karlovarském divadle prezident festivalu Jiří Bartoška světově proslulému českému režisérovi a výtvarníkovi Janu Švankmajerovi.

Foto: Michaela Říhová, Právo

K letošním laureátům patří Jan Švankmajer. V pozadí tleská Jiří Bartoška, ředitel filmového festivalu.

Článek

„Celý život jsme si hrál a česká i světová kinematografie mi mohla být ukradená. Každá tvorba je sobecká, protože kašle na všechno a sobectví by nemělo být oceňované, protože to není hezká vlastnost. Nicméně festivalu za tuto cenu děkuji,“ řekl čtyřiasedmdesátiletý Švankmajer k udělení Křišťálového glóbu.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Švankmajer sklidil aplaus.

Po předání cen zhlédl zaplněný sál jeho film Spiklenci slasti.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Jan Švankmajer

Zatím poslední celovečerní film Jana Švankmajera Šílení (2005) má na kontě Českého lva za nejlepší výtvarný počin pro Evu Švankmajerovou a Veroniku Hrubou. Česko zastupoval také v boji o Oskara. [celá zpráva]

KDO JE JAN ŠVANKMAJER

Jan Švankmajer je režisér, scenárista, animátor a výtvarník, autor tří desítek krátkých animovaných filmů a čtyř dlouhometrážních (Něco z Alenky - 1984, Lekce Faust - 1993, Spiklenci slasti - 1996, Otesánek - 2001). Byly oceněny řadou nejvyšších domácích i zahraničních cen.

Od roku 1970 je společně s manželkou Evou členem Surrealistické skupiny v Československu. Je autorem výtvarných objektů, koláží a grafiky, v nichž spojuje manýristickou a surrealistickou imaginaci s mystifikačním momentem.

Některé z četných textů, scénářů, esejů a úvah shrnul do knih Hmat a imaginace (1994) a Síla imaginace (2001).

Do 19. září je v Jízdárně Pražského hradu otevřena výstava Eva a Jan Švankmajerovi: Jídlo, retrospektivní přehlídka tvorby z let 1958-2004.

V sobotu 4. září slaví jeden z nejosobitějších současných českých tvůrců sedmdesáté páté narozeniny.

Související témata:

Související články

Švankmajerovi Šílení na DVD

Nový autorský snímek Jana Švankmajera Šílení, na kterém výtvarně spolupracoval se svou zesnulou ženou Evou, vychází od 17. května na DVD médiu. Přestože...

Rok přerodu: Letní filmová škola zahájena

Slovácká metropole Uherského Hradiště hostí od pátku 25. července 34. ročník tradičního festivalu Letní filmové školy (LFŠ), jejíž hlavní tématem je letos film...

Výběr článků

Načítám