Hlavní obsah

Švankmajer převzal Křišťálový glóbus

10. 7. 2009, 19:36 – KARLOVY VARY • Aktualizováno 10. 7. 2009, 19:44
Právo, Novinky, míš, lh

Ocenění za mimořádný umělecký přínos světovému filmu předal v pátek vpodvečer v karlovarském divadle prezident festivalu Jiří Bartoška světově proslulému českému režisérovi a výtvarníkovi Janu Švankmajerovi.

Foto: Michaela Říhová, Právo

K letošním laureátům patří Jan Švankmajer. V pozadí tleská Jiří Bartoška, ředitel filmového festivalu.

Článek

„Celý život jsme si hrál a česká i světová kinematografie mi mohla být ukradená. Každá tvorba je sobecká, protože kašle na všechno a sobectví by nemělo být oceňované, protože to není hezká vlastnost. Nicméně festivalu za tuto cenu děkuji,“ řekl čtyřiasedmdesátiletý Švankmajer k udělení Křišťálového glóbu.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Švankmajer sklidil aplaus.

Po předání cen zhlédl zaplněný sál jeho film Spiklenci slasti.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Jan Švankmajer

Zatím poslední celovečerní film Jana Švankmajera Šílení (2005) má na kontě Českého lva za nejlepší výtvarný počin pro Evu Švankmajerovou a Veroniku Hrubou. Česko zastupoval také v boji o Oskara. [celá zpráva]

KDO JE JAN ŠVANKMAJER

Jan Švankmajer je režisér, scenárista, animátor a výtvarník, autor tří desítek krátkých animovaných filmů a čtyř dlouhometrážních (Něco z Alenky - 1984, Lekce Faust - 1993, Spiklenci slasti - 1996, Otesánek - 2001). Byly oceněny řadou nejvyšších domácích i zahraničních cen.

Od roku 1970 je společně s manželkou Evou členem Surrealistické skupiny v Československu. Je autorem výtvarných objektů, koláží a grafiky, v nichž spojuje manýristickou a surrealistickou imaginaci s mystifikačním momentem.

Některé z četných textů, scénářů, esejů a úvah shrnul do knih Hmat a imaginace (1994) a Síla imaginace (2001).

Do 19. září je v Jízdárně Pražského hradu otevřena výstava Eva a Jan Švankmajerovi: Jídlo, retrospektivní přehlídka tvorby z let 1958-2004.

V sobotu 4. září slaví jeden z nejosobitějších současných českých tvůrců sedmdesáté páté narozeniny.

Reklama

Související témata:

Související články

Švankmajerovi Šílení na DVD

16. 5. 2006, 15:19

Nový autorský snímek Jana Švankmajera Šílení, na kterém výtvarně spolupracoval se svou zesnulou ženou Evou, vychází od 17. května na DVD médiu. Přestože...

Rok přerodu: Letní filmová škola zahájena

27. 7. 2008, 12:37

Slovácká metropole Uherského Hradiště hostí od pátku 25. července 34. ročník tradičního festivalu Letní filmové školy (LFŠ), jejíž hlavní tématem je letos film...

Výběr článků