Hlavní obsah
Ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle. Foto: archiv

Ivo Andrle z české online videopůjčovny Aerovod: Rok 2020 pro nás byl rekordní

Zatímco kina kvůli opatřením proti koronaviru zejí prázdnotou, online prostor se plní. Například původní česká online videopůjčovna Aerovod má za sebou nejúspěšnější rok své existence. Její tržby oproti roku 2019 vzrostly více než šestinásobně, desetinásobně se zvýšil počet předplatitelů. O tom, co všechno se za osm let od jejího vzniku změnilo, řekl Právu ředitel společnosti Aerofilms, která ji provozuje, Ivo Andrle.

Ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle. Foto: archiv
Ivo Andrle z české online videopůjčovny Aerovod: Rok 2020 pro nás byl rekordní

Aerovod se rozjížděl v roce 2013, kdy se na scéně teprve pevně usazovali obři Netflix, Prime Video, HBO Max a další. Co vás k zahájení provozu přivedlo?

Chuť zkusit to i v našich podmínkách. Ale protože jsme nevěděli, jestli to vůbec bude fungovat, nechtěli jsme moc investovat.

Použili jsme zahraniční software, který byl zdarma, ale zdaleka neuměl to, co umíme dnes. Navíc bylo málo obsahu, lidé nebyli zvyklí se dívat online a už vůbec ne za to platit. Takže jsme se rozjížděli postupně, což bylo pozitivní. Ale nedá se to srovnat s tím, co se stalo za poslední dva roky.

Říkáte dva roky. Zlom tedy nepřišel až s letošním uzavřením kin?

První zlom přišel s velkými hráči, jakými jsou Netflix nebo HBO Max. Diváci se začali přizpůsobovat zahraničním trendům, růst předplatitelů nabral úplně jinou dynamiku. S jarním lockdownem to pak nabralo rychlost, jakou jsme do té doby neznali.

Aerovod nabízí tak trochu jiné filmy než ostatní…

Stejně jako v našich kinech Aero, Bio Oko, Světozor, Bio Central v Praze a Univerzitní kino Scala v Brně, jež mají svou dramaturgii upravenou pro určitou část publika, které se jí nechá i vést, se snažíme, aby Aerovod dělal něco podobného v online prostředí.

Určitě nebudeme nikdy první ve sledovanosti, ale naši uživatelé by měli časem vědět, co od nás mohou čekat. A protože máme méně titulů než velké půjčovny, v tom menším množství se snadno vyznají.

Které filmy měly loni u diváků největší úspěch?

Na prvních třech místech byly české filmy Vlastníci, Afrikou na pionýru a V síti. V první desítce jsou například i loňský oscarový vítěz, jihokorejský Parazit, francouzská komedie Tenkrát podruhé nebo americká komedie Palm Springs.

Aerovod nyní uvádí i online festivaly, prvním byla Mezipatra. Jaký mají ohlas?

To je trochu otázka pro jejich organizátory, ale pro nás byl ohlas Mezipater překvapivě dobrý. Obecně však podle mého názoru nebude online festival nikdy tak přitažlivý jako ten živý. I když je publikum hypoteticky větší, protože filmy může vidět každý, diváků je méně.

Festival je slavnost a slaví se s přáteli, chodí se společně. Ale zaplaťpánbůh za to, co je, protože kdyby přišel koronavirus před pěti lety, neměly by festivaly žádnou možnost, jak žít.

Co chystáte pro diváky v nejbližší době?

Samozřejmě je připravena řada nových filmů, ale hlavně chystáme poměrně velké investice do technického zlepšení. A budeme zkoušet i formu Premium VOD pro nedočkavé fanoušky, aby mohli za vyšší sazbu a s nějakými bonusy vidět některé filmy dřív, než přijdou do kin. Možná některé uvolníme na omezenou dobu už v zimě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků