Hlavní obsah
Obal knihy Foto: Fobos

Dobří muži dělají v temnotě občas i zlé věci

Kniha Stranger Things: Temnota na okraji města (Fobos, 390 stran, 357 Kč) novozélandského autora žijícího ve Velké Británii Adama Christophera je založena na pomyslné konfrontaci dvou časových období (1984, 1977). Čtenář je udržován v určitém napětí, ale současně i očekávání, že si na konci vychutná nějakou překvapivou pointu.

Obal knihy Foto: Fobos
Dobří muži dělají v temnotě občas i zlé věci

A v tom právě vězí zásadní problém díla. Žádné překvapivé rozuzlení se na konci nekoná. Přesto nelze říct, že je kniha špatná a nemá člověku, který se ji rozhodl přečíst, co dát.

Ve své podstatě se jedná o banální příběh, který téměř každý zná z béčkových akčních filmů. Policista Jim Hopper se v období klidu vánočních svátků vydává nedobrovolně proti proudu času do temných dob svého působení na policejním okrsku v New Yorku. Jeho adoptivní dcera Eleven totiž najde krabici s dokumenty, na které by otec nejraději zapomněl. Navíc mu začíná klást nepříjemné otázky a díky tomu se společně se čtenáři začíná dostávat k odvrácené straně jeho duše.

Hopper je totiž vietnamský veterán překonávající posttraumatický syndrom. A práce policisty, který se každý den společně s kolegyní Delgadovou brodí ve špíně obřího města, mu na duševní rovnováze rozhodně nepřidává. Postupem času, ne vlastní vinou, se začne prostřednictvím vyšetřování několika vražd zaplétat do vysoké hry, do jejíchž pravidel zprvu vůbec nevidí.

Zvláštní agent ho pošle na nebezpečnou misi, jako špiona, který se musí infiltrovat do pouličního gangu Zmijí. Ten vede tajemný, a hlavně pološílený vůdce Svatý John. Hrdina začne poznávat, že Zmije nejsou jen tak obyčejný gang, který obchoduje s drogami, zbraněmi či bílým masem, ale spíše jakási zločinecká náboženská sekta. Zloduchův plán je totiž udělat black out a ovládnout celé potemnělé město, což se mu povede.

Vše nakonec, jak to u béčkových děl často bývá, dobře dopadne. Ovšem mezi řádky je stále cítit určité zlověstné postapokalyptické poselství. Naše postmoderní civilizace se totiž ukazuje jako velmi zranitelná. Když Svatý John v závěru říká, že strach je klíčem ke všemu a člověk, jenž se bojí, se dá snadno ovládat, přesně to vystihuje tuto dobu.

Stejně jako teze, že i dobří muži dělají občas zlé věci. Zvlášť když žijí v temnotě na okraji města.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků