Max většinu lidí provokuje, je drzý, ironický, obléká se divně, neustále obtěžuje ženy a mluví sprostě matoucí česko-slovenštinou. Poté, co si užíval s manželkou šéfa na Slovensku, prchnul směrem na západ.

Seriál je sice kriminální, ne však realistický, o případy samotné zase tolik nejde. Hlavní zbraní a tématem seriálu je samotný Max. Mírně ironický podtón nikdy nemizí, hrdina namachrovaně proplouvá světem, hláškuje, sám sebe občas shazuje, ale jakmile se objeví nějaká sukně, hned se nakrucuje jako kohout a nenápadně trousí narážky, za které by ho v dnešní Americe ukamenovali žalobami.

Nekoná se sice komedie k popukání, ale humor docela často funguje. Do značné míry také stojí na specifickém projevu Juraje Kukury.

Juraj Kukura a Robert Hájek

Juraj Kukura a Robert Hájek

FOTO: Česká televize

„Seriál má dvě polohy, mezi kterými balancuje. Humor, vyvěrající ze souboje excentrického inspektora Maxe se světem, a napětí z kriminálních zápletek. Protože je postava Maxe psaná Jurajovi Kukurovi přímo na tělo, humor vítězí,“ domnívá se kreativní producent Jan Lekeš.

„Všichni detektivové, kteří zůstali v naší paměti, byli něčím podivní, specifičtí, originální, a právě proto se na ně nezapomíná. A našim společným cílem bylo vytvořit právě takovou postavu,“ říká představitel titulní role Juraj Kukura.

„Zaznamenali jsme dobu, v níž se dodnes objevuje velmi silný vliv minulého režimu. Série ale mapuje také různé drobné příběhy, se kterými se můžeme dnes setkat v běžném životě - sociální či finanční problémy, neúplné rodiny, drogy a podobně.“

V dalších rolích hrají Robert Hájek, Igor Bareš a Tereza Brodská. Režii měli Jiří Chlumský a Petr Nikolaev.