Eldenovi rodiče dostali za fotografování 200 dolarů a slib, že zpěvák a kytarista Nirvany Kurt Cobain s manželkou Courtney Love vezmou Spencera někdy v budoucnu na oběd. To ovšem nikdo netušil, jakou senzací se Nevermind, vydané v září 1991, stane.

Nahrávky s hity Smells Like Teens Spirit či Come As You Are se celosvětově prodalo přes 26 miliónů kusů. Skupinu Nirvana vynesla deska na vrchol hudební scény a dodnes je uznávaná jako jedna z nejlepších rockových vůbec. Na oběd však Cobain a Love Eldena společně nikdy nevzali. Cobain spáchal v dubnu roku 1994 sebevraždu.

Stále v kontaktu

Podobně zajímavý příběh má Peter Rowen, dnes úspěšný irský fotograf. V roce 1980 vydali U2 své debutové album s názvem Boy. Na jeho obalu hledí tehdy šestiletý chlapec přímo do objektivu. O tři roky později se stejná postava objevila na obalu další desky irské skupiny, tentokrát nazvané War.

Peter Rowen jako sedmatřicetiletý otec a úspěšný fotograf.

Peter Rowen jako sedmatřicetiletý otec a úspěšný fotograf.

FOTO: Archiv, Právo

Dítě, které se později objevilo na mnoha dalších snímcích provázejících kariéru slavné irské čtveřice, je Peter Rowen. Dnes sedmatřicetiletý fotograf je otcem dcery, žije v irském Dublinu a je stále se zpěvákem Bono Voxem a kytaristou The Edgem v úzkém (a dokonce i pracovním) kontaktu.

Před pár lety mu kapela dala kopii slavné fotografie z prvního alba a na zadní stranu připojila vzkaz. „Bono napsal: ,Zůstaň dítětem. Mě to baví.‘

"Byla to dobrá rada,“ říká Rowen, jehož tvář se na alba dostala proto, že vyrůstal ve stejné ulici jako Bono. „Bydlel na druhé straně ulice a kamarádil s mým bratrem. Přesto pořádně nevím, proč je tehdy napadlo, že bych mohl být na obalu jejich desky,“ vzpomíná dnes Rowen.

Obal alba War

Obal alba War

FOTO: Archiv, Právo

Dodává rovněž, že to je právě jeho starší bratr, kdo má na svědomí přezdívku Bono, která se zpěvákem s civilním jménem Paul David Hewson zůstala po celý život.
Rowen přitom coby součást výtvarné složky kapely debutoval už ve svých pěti letech. Tehdy se objevil na obalu kolekce Three, prvního minialba U2. Snímek na album War pak byl pořízen v jeho osmi letech.

U fotografování byla prý přítomná celá kapela a Rowen si z toho dne vzpomíná na dvě věci. Zaprvé mu nechutnala polévka, kterou servírovala fotografova žena, ale styděl se to říct nahlas. „A druhá věc je, že nás potom Bono vezl zpět z Dun Laoighaire, kde byl snímek pořízen. Mluvil na někoho, kdo seděl vzadu, a někdo jiný vykřikl: ,Pozor, auto!‘ To jsou mé dvě vzpomínky na ten den: nechutnala mi polévka a málem jsme havarovali,“ říká Rowen. Později se objevil i na zlatavém přebalu best of alba a v jednom z videoklipů kapely.

Výměna rolí

Jako dospělý svou roli v příběhu skupiny U2 vyměnil. Před dvěma lety fotografoval koncert kapely v Dublinu a od té doby pořizoval snímky i z jejích dalších vystoupení. „Před pár týdny jsem byl na vystoupení U2 v kanadském Montrealu,“ dodává.

Skupina U2, která tvář chlapce poprvé pro svůj obal použila již v jeho pěti letech.

Skupina U2, která tvář chlapce poprvé pro svůj obal použila již v jeho pěti letech.

FOTO: Universal Music

„Hmm. Je docela legrační, že je ze mě fotograf.“ Kruh se uzavřel v okamžiku, když členové U2 snímek, který Rowen pořídil, použili na trika a plakáty. Nadto se nečekaně setkal s fotografem slavných obalů alb. „Dal se se mnou jednou do řeči chlápek. Mluvil o mém fotoaparátu a také mi řekl, že byl fotograf a jeho nejslavnější fotografie je obal alba War. Vykřikl jsem: ,To jsem byl já!‘.“

Dnes ho už prý málokdo pozná. „Ale když na to někdo přijde, říká, že mám pořád stejné oči,“ usmívá se muž, kterému sláva hlavu nezamotala, naopak z ní dokázal vytěžit pro své budoucí povolání.