Legendární čtveřice předvedla svou skladbu Carnival of Light (volně Festival světla) posluchačům pouze jednou, v rámci londýnského festivalu elektronické hudby. Nahrávka údajně zachycuje zkreslený zvuk kytar a varhan a navíc i různé zvuky, jak je vydával kromě McCartneyho i John Lennon. Kromě toho jsou prý slyšet i výkřiky "Barcelona!" a "Jste v pohodě?".

McCartney řekl k záznamu pořízenému ve slavném londýnském nahrávacím studiu Abbey Road, že pouze chtěl, aby další tři členové kvarteta hráli na své nástroje, aniž by v tom hledali nějaký řád.

"Chtěl jsem to, protože to naši kapelu uvolňovalo, dostali jsme se ze zaběhnutých kolejí," řekl McCartney v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC, který bude odvysílán ve čtvrtek 21. listopadu.

Experimentátor John Cage byl podnětem k nahrávce

McCartney prohlásil, že celou dobu si nahrávku schovával a teď nadešla chvíle na její zveřejnění.

McCartneyho provázela už od dob Beatles pověst mimořádně nadaného tvůrce líbivých melodií, přesto se v rozhovoru přiznal, že ho vždy přitahovala avantgardní hudba. Festival světla měl podle něj inspiraci v dílech experimentálních skladatelů jako John Cage či Karlheinz Stockhausen.

Zveřejnit Festival světla měl prý v úmyslu už dávno, když ho chtěl zařadit do kompilace tvorby Beatles nazvané Anthology, ostatní členové skupiny mu v tom ale zabránili.

I nyní McCartney potřebuje ke zveřejnění nahrávky souhlas, a to posledního žijícího člena skupiny, někdejšího bubeníka Ringa Starra, a vdov po zbývajících dvou muzikantech - Johnu Lennonovi a Georgi Harrisonovi.