Na blondýnu s černých šatech a bílém tílku, která zatím postává na parketu, zamíří kamera, a muž za ní vydá mezinárodně srozumitelný pokyn: „Action!“ Kamera spustí, blondýna rozpohybuje tělo, očima jen občas zabloudí k jednomu z hudebníků na pódiu.

Při natáčení.:. Při natáčení.foto: Právo/Petr Hloušek

Točí se jedna ze scén Případu nevěrné Kláry podle románové předlohy Michala Viewegha. Příběh soukromého detektiva, který se jedním špatným rozhodnutím dostal do vleku tragikomických událostí, vzniká v italsko-české koprodukci, v angličtině, s českým štábem a italským režisérem Robertem Faenzou.

Od Renče k Faenzovi

Odcházím z podzemního klubu nahoru na ulici a ptám se producenta Rudolfa Biermana, kdo je kdo a co se vlastně stalo od chvíle, kdy oznámil, že Vieweghův román natočí s režisérem Filipem Renčem.

„Filip měl pocit, že by chtěl jiný závěr než je v knize, a měl ještě některé další nápady, které se nám moc nelíbily. A zatímco jsme o nich jednali, dala najevo zájem italská producentka Elda Ferriová, která je podepsána například pod Benigniho oscarovým filmem Život je krásný. Vieweghovu knihu četla a hodně se jí líbila. Nejdřív jsem nabídku odmítl, ale když se jednání s Filipem nehýbala, nakonec jsme se domluvili,“ odpověděl Bierman a dal se do představování spolupracovníků.

Hlavní hrdinka při natáčení.:. Hlavní hrdinka při natáčení.foto: Právo/Petr Hloušek

Režisér Roberto Faenza je známý režisér, který před třemi lety soutěžil na karlovarském festivalu se snímkem Za bílého dne. Titulní postavu Kláry ztvární blondýna, kteoru jsme viděla dole na parketu Laura Chiattiová.

Je to bývalá teenagerská miss Evropy, a viděli jsme ji letos ve Varech v italském soutěžním filmu Ranní ptáče dál doskáče. Roli detektiva hraje skotský herec Iain Glen, známý například z Království nebeského či z Lary Croft.

Jak se modelka stává herečkou

„Původně jsem uvažoval pro roli Kláry o Pavlíně Němcové. Ale byl tu hlavně jazykový problém – točíme v angličtině a na titulní roli ta její nestačila,“ řekl Bierman a dodal: „Laura sice neumí anglicky vůbec, ale v jejím případě nemají Italové, kteří dávají do filmu většinu peněz, problém ji předabovat. Pavlínu budeme dabovat do menší role detektivovy manželky.“

Modelka, která začínala společně s Evou Herzigovou a žije v Paříži, kam se jako osmnáctiletá provdala, má dnes již sedmnáctiletého syna a o hereckou kariéru se snaží už delší dobu. Po několika nezávislých filmech se objevila jako novinářka ve filmu Edith Piaf, hraje i v komedii Patrice Leconta Válka missek.

„Jsem ráda, že mám roli ve filmu, který točí renomovaný režisér, a ještě mohu být alespoň na nějaký čas doma,“ řekla o nynější práci Němcová. Z českých herců uvidíme také Aňu Geislerovou, Miroslava Šimůnka, Zuzanu Fialovou. Film má rozpočet 4,5 miliónu eur (asi 112 miliónů korun) a bude se natáčet i v Benátkách.