„Těžko říct, kdo tím zvířetem je – zda on, který se poprvé zamiloval zničující láskou, nebo ona, která umírá doopravdy,“ řekl na setkání s novináři skvěle vypadající, čtyřiašedesátiletý Ben Kingsley. V Elegy hraje ctihodného profesora, který naváže jeden ze svých sexuálních poměrů s mladou studentkou (Penélope Cruzová), a zaskočí ho síla citu, jemuž proti vlastnímu očekávání podlehne.

„V každém případě vám mohu říci, že žít během natáčení mezi takovými dvěma silnými španělskými ženami, jako je Penélope a Isabela, byl neobyčejný zážitek. Cítil jsem se naprosto bezpečně,“ usmál se Kingsley, který se rozhodně nemusí stydět za erotické scény, jichž je ve filmu nemálo a které režisérka natočila s neobyčejným vkusem a citem.

Sama k tomu řekla: „Mohu vám říci, že v knize je mnohem víc erotiky než ve filmu, natočila jsem jen to, co bylo nezbytně nutné. A pokud jde o moje konzultace s Philipem Rothem, nejdůležitější rada, kterou mi dal, zněla: „Pamatuj si, že tělo má mnohem lepší paměť než mozek,“ řekla režisérka, která působila velmi energicky a z některých odpovědí Cruzové si dokonce dělala nepokrytou legraci.

Například když si španělští novináři vynutili, aby jejich hvězda odpovídala španělsky. Z kontextu bylo zřejmé, že Penélope obvyklým způsobem velebí vztahy na place, atmosféru při natáčení, režisérku. Když skončila, Coixetová se nabídla: „Já to přeložím do angličtiny. Říká, že naše vztahy a vůbec všechno stálo za starou belu,“ shrnula odpověď s použitím anglického slůvka fucking.

Penélope pak i anglicky zavzpomínala, jak zatoužila hrát Consuelu už před šesti lety, kdy četla Rothovu knihu, takže nad nabídkou ani na okamžik nezaváhala a byla šťastná. Penélope byla celkově na festivalu velmi vstřícná, už když přijížděla k hotelu Hyatt, kde se konají tiskové konference, nebývale dlouho a ochotně se podepisovala fanouškům, kteří obléhání hotelu vyměnili za nedělní oběd a vydrželi čekat zase až do odjezdu obou hvězd.

Občan Havel je vyprodán

V pondělí večer byla na programu projekce jediného českého zástupce v oficiálním festivalovém programu – dokument Občan Havel se promítal v rámci sekce Fórum, kde diváci pravidelně o promítnutém filmu besedují. Do Berlína přijel režisér Miroslav Janek, který film zesnulého Pavla Kouteckého dokončil, i producenti. Všechny festivalové projekce Občana Havla byly zcela vyprodány.