Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Žena z Olomoucka poslala virtuálnímu lékaři s těžkým osudem dva miliony

Další případ riskantní důvěry na internetu, která se krutě nevyplatila, vyšetřují olomoučtí kriminalisté. Obrátila se na ně 48letá žena, která se přes Facebook seznámila s mužem, jehož profil a příběh zněly důvěryhodně, a poslala mu během pěti měsíců dva miliony korun, aby ho dostala z údajných problémů. Později ale zjistila, že se stala obětí podvodu.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Žena z Olomoucka poslala virtuálnímu lékaři s těžkým osudem dva miliony

O případu v pátek informovala mluvčí policie Lenka Vanková, podle ní se žena seznámila ve virtuálním světě s mužem v dubnu, vystupoval jako 52letý lékař z USA, který pracuje pro OSN, toho času v Jemenu ve zdravotnické službě pro americkou armádu.

„Měl fotografii a ženě na tom nic divného a podezřelého nepřišlo, proto onu osudnou žádost o přátelství přijala,“ uvedla mluvčí.

Legenda pokračovala informacemi o dvouletém vdovství, 13leté dceři ve Španělsku na soukromé škole a ukončení práce pro OSN. Pak muž vyrukoval s plánem odjet s ženou z Česka do amerického San Diega, aby se tam usadili.

Záhy padlo na stůl téma peněz. Muž potřeboval do Česka poslat zásilku s doklady, penězi a zlatem, ženu skutečně e-mailem kontaktovala přepravní společnost s tím, že balík je na cestě. V květnu ale přišla zpráva, že se zásilka zasekla v Rumunsku a je potřeba zaplatit clo v přepočtu 800 000 korun.

„Důvěřivá žena, která toužila po navázání opravdového vztahu a chtěla pomoci, si sjednala půjčku a požadované peníze sloužící na úhradu poloviny cla společnosti poslala. V průběhu května odeslala ještě další peníze, na pojištění zásilky i úhradu druhé poloviny cla,“ popsala Vanková.

Následovaly další požadavky a nabídky přepravců jako možnost zrychlení doručení, na což žena reagovala dalšími půjčkami.

„Od května do září roku 2020 poslala přibližně 2 000 000 korun. Prodala dokonce i svůj automobil a zlato a použila také své naspořené peníze. Žena však před pár dny zjistila, že fotografie jejího vysněného partnera z internetu figurují i u jiných jmen na sociální síti. Pojala proto podezření, že se stala obětí podvodu a vše oznámila,“ upřesnila mluvčí s tím, že kriminalisté případ vyšetřují jako podvod s trestní sazbou až osm let vězení.

„Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás finanční prostředky,“ apelovala na veřejnost policejní mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků