Hlavní obsah
Jaroslav Hensl u pražského městského soudu Foto: Novinky

Zásah policie kvůli Modlitbě pro Martu před Zemanovým projevem byl nezákonný, rozhodl soud

Policejní zákrok kvůli přehrávání Modlitby pro Martu před projevem Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou byl nezákonný. Rozhodl o tom ve středu pražský městský soud. Zvukaře Jaroslava Hensla, který skladbu pustil, policie přiměla reprodukci vypnout a odvezla ho na služebnu kvůli podání vysvětlení.

Jaroslav Hensl u pražského městského soudu Foto: Novinky
Zásah policie kvůli Modlitbě pro Martu před Zemanovým projevem byl nezákonný, rozhodl soud

„Soud po poměrně rozsáhlém dokazování dospěl k závěru, že žaloba je důvodná,“ uvedla soudkyně Ivanka Havlíková. „Soud neshledal, že by ten skutkový stav zakládal zákonný postup žalovaného, že by pro postup policie tak, jak se udál, svědčily zákonné podmínky,” dodala a poznamenala, že přestupková komise v Lipníku nad Bečvou případ odložila s tím, že z Henslovy strany nedošlo ani k přestupku.

„Jednalo se o poklidný jednorázový projev, na kterém byl předem s policisty domluven,“ uvedla soudkyně. „Nebyl prostě důvod pro to, aby policie vyhodnotila jednání žalobce tak, jak učinila a jak shledala jako potenciální spáchání přestupku podle zákona o shromažďování,” dodala.

Soudkyně také poznamenala, že v době zásahu píseň navíc už končila, což policisté mohli vědět a od zásahu měli upustit.

Jaroslav Hensl u soudu

Foto: Milan Malíček, Právo

Policie o plánu věděla

Hensl podal žalobu na ministerstvo vnitra kvůli zásahu asi patnácti policistů, kteří ho zajistili poté, co během návštěvy Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou na podzim 2017 pouštěl píseň Modlitba pro Martu. Chtěl tím tak podpořit spolu s dalšími lidmi v Lipníku žijícího někdejšího disidenta a politika Tomáše Hradílka, který tehdy držel na protest proti opětovné kandidatuře Zemana hladovku.

Hensl se snažil dosáhnout toho, aby soud vyslovil, že inkriminovaný zásah byl nezákonný. Policie o jeho úmyslu prý věděla a neměla s tím problém, za předpokladu, že nebude narušovat shromáždění. Což podle Hensla nebylo ani v plánu, hudbu pouštěl ještě před Zemanovým projevem.

Podle policejního mluvčího Libora Hejtmana ale Hensl bránil shromáždění nepřístojným chováním, protože údajně rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění.

Starostu to nerušilo

Starosta Lipníku, kterého Hensl nechal předvolat jako svědka, na minulém jednání nicméně uvedl, že ho to při jeho projevu nijak nerušilo a měl za to, že jde o součást setkání. Ostatně podle radnice Lipníku se zvukař nedopustil ani přestupku.

Tajemnice městského úřadu Jitka Suchánková ve středu soudu řekla, že jí na tom nepřišlo nic zvláštního. „Nevěděla jsem, jestli to hraje od našeho zvukaře. Vydedukovala jsem, že si to asi domluvili lidé, kteří měli na starost pódium, a že je to oficiální píseň u příležitosti návštěvy pana prezidenta. Přišlo mi to jako normální tohle všechno,“ řekla Suchánková. „Vzhledem k tomu, že to je skoro jako naše národní hymna, tak si myslím, že to nemohlo nikoho urazit,“ dodala ještě.

Ani ze strany kanceláří hejtmana Olomouckého kraje nebo prezidenta republiky radnice Lipníku neregistrovala žádné stížnosti na průběh akce. „Projev (Henslova protestu) probíhal poměrně krátkou dobu, aniž by některý z řečníků musel zvýšit hlas nebo svůj projev přerušit,“ konstatoval s odkazem na svědecké výpovědi Henslův právní zástupce Jiří Novák v závěrečné řeči. I tak ale podle právníka ministerstva vnitra „bylo jednoznačně zřejmé, že ta hudební produkce byla s to to shromáždění narušit“ a policejní zásah byl přiměřený a zákonný.

Zeman: Řev a kakofonie

Celá akce nakonec vyvolala velké emoce i kritiku politiků. Podle policejního prezidia bylo vše v souladu se zákonem. Organizátoři se na základě toho obrátili s žádostí o prověření postupu policie na ombudsmanku Annu Šabatovou. Ta konstatovala, že policie k Henslově zajištění důvod neměla.

Sám Zeman policii za zásah pochválil, podle něj píseň „naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku“ a nebyla to podle něj Modlitba pro Martu, ale „řev a kakofonie“.

„Nebyl to řev, nebyla to kakofonie, neřvala ta hudba. Jednoznačně musím vyloučit, že by tato slova platila,“ kategoricky odmítl Zemanovo tvrzení novinář Jaroslav Spurný, který byl shromáždění také přítomen a ve středu u soudu vypovídal jako svědek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků