Hlavní obsah
Podnikatel Ivo Rittig (vlevo) se svým právním zástupcem Vlastimilem Rampulou Foto: Jan Handrejch, Právo

Žalobce má přepracovat obžalobu v kauze Nečasové a Rittiga. Nemá být utajená

Státní zástupce musí přepracovat obžalobu v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Květnové rozhodnutí pražského městského soudu nyní potvrdil i Vrchní soud v Praze, uvedla v úterý Česká televize. Soudům vadí, že je obžaloba v režimu utajení, i když k tomu podle nich není důvod. V případu je obviněná například bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová a lobbista Ivo Rittig.

Podnikatel Ivo Rittig (vlevo) se svým právním zástupcem Vlastimilem Rampulou Foto: Jan Handrejch, Právo
Žalobce má přepracovat obžalobu v kauze Nečasové a Rittiga. Nemá být utajená

Vrchní soud o žalobě rozhodoval v neveřejném řízení poté, co se proti verdiktu městského soudu odvolal žalobce. Česká televize informaci zjistila z justiční databáze, mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt verdikt nechtěl nijak komentovat.

Podle městského soudu nebyl k utajení důvod, navíc by to prý znemožnilo řádné projednávání i obhajobu obžalovaných. "Vzniklo by velmi reálné nebezpečí anulování hlavního líčení v rámci opravného řízení před odvolacím soudem, případně před Nejvyšším soudem jakožto soudem dovolacím či před Ústavním soudem," citoval květnové usnesení pražského soudu server Lidovky.cz.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vyšetřovatelé v kauze obvinili čtyři lidi kvůli podezření z ohrožení utajované informace. "Tři jsou v základní skutkové podstatě v sazbě nula až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, z toho dva jsou návodci a jeden pachatel. Čtvrtá osoba je ohrožena sazbou dva až osm let vězení," řekl již dříve státní zástupce Pavel Komár.

Kromě Nečasové a Rittiga jsou podle dřívějších informací obžalováni také advokát David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal a Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra.

Podle obvinění Nečasová předávala zprávy z tajné služby lidem z okolí Rittiga. Údajný policejní důkaz o úniku informací z BIS a ohrožení zájmů státu zachytilo odposlouchávací zařízení v místnosti, kde Rittig vedl jednání. BIS ale odmítá, že by její zprávy unikaly k Nečasové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků