Hlavní obsah

Za zapálení duhové vlajky dostal podmínku. Nebyl jsem to já, tvrdil pražskému soudu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Za zapálení duhové vlajky a vystřelování světlic směrem k účastníkům festivalu Prague Pride dostal Michal Sýkora desetiměsíční podmínku s dohledem probačního úředníka a peněžitý trest 26 tisíc korun. Soud ho shledal vinným z výtržnictví. Rozsudek není pravomocný, muž se proti němu ihned odvolal. Tvrdí, že na záběrech, které pořídil jeden z účastníků akce, není on.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Obžalovaný Michal Sýkora

Článek

Svědci incidentu sice Sýkoru neidentifikovali, to však podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Heleny Králové není podstatné. „Obžalovaného dostatečně označily kamerové záznamy,” uvedla.

Sýkorovi u soudu přitížilo to, že se výtržnictví opakovaně dopouštěl i v minulosti. Králová mu k podmíněnému trestu stanovila nejpřísnější možnou, tedy pětiletou zkušební dobu. Zcela tak vyhověla návrhu státního zástupce.

Na Prague Pride měl zapálit vlajku a střílet světlice na účastníky. Cítí se nevinen

Krimi

Skupinka lidí, mezi nimiž byl podle rozsudku i Sýkora, zapálila symbol LGBT komunity 8. srpna 2019 na mostě Legií, kde byly duhové vlajky připevněné na pouličních lampách. Stalo se to po utkání fotbalové Sparty, které Sýkora fandí. Skupina také vystřelovala světlice na Střelecký ostrov, kde se konal doprovodný program Prague Pride. Ostatní spolupachatele se policii nepodařilo ztotožnit.

„Na videu jsem se nepoznal a nemyslím si, že jsem to já,” prohlásil 32letý vyučený kuchař. Tvrdí, že si už nepamatuje, co v daný den dělal, popírá ale, že by se byl podívat na fotbalový zápas.

Na magistrátu zavlála duhová vlajka, vedení Prahy podpořilo Prague Pride

Domácí

Součástí trestu je i povinnost uhradit spolku Prague Pride 319 korun za zničenou vlajku.

Zmocněnkyně spolku Petra Vytejčková se dožadovala toho, aby soud zohlednil homofobní motivaci trestného činu. Připomněla, že Ústavní soud uložil obecným soudům, aby se při objasňování motivů trestného činu zabývaly i takzvanou předsudečnou pohnutkou. Poukazovala také na to, že Sýkora má na rouškou zakrytém obličeji vytetovaný nápis Grassel, což je značka oblečení vyhledávaného příznivci neonacismu. Soudkyně Králová se nicméně při odůvodnění verdiktu o homofobní pohnutce nezmínila.

Sýkora má v rejstříku trestů čtyři záznamy za výtržnictví. Státní zástupce dříve zmínil, že muž byl odsouzený i za nošení svastiky.

Sýkorův advokát se domáhal klientova zproštění. Záznamy podle něj nejsou průkazné, a i kdyby se na nich podařilo někoho identifikovat, zachycené jednání je podle právníka maximálně přestupkem. Případem se bude zabývat ještě pražský městský soud.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám