Hlavní obsah
 

Za vražednou střelbu na Benešovsku dostal muž 20 let

K dvaceti letům za mřížemi ve věznici se zvýšenou ostrahou odsoudil v úterý Krajský soud v Praze 62letého Jiřího Hypšu, který podle nepravomocného rozsudku zavraždil svého známého a pokusil se zavraždit i jeho syna. Příčinou tragédie byly podle všeho finanční spory.

 
Za vražednou střelbu na Benešovsku dostal muž 20 let

Podle předsedkyně soudního senátu Naděždy Bittnerové byla Hypšova vina bez pochyb prokázána. Jeho obhajobu, kdy tvrdil, že šlo o sebeobranu, odmítla. „Obžalovaný vypovídal nepravdu a lži,“ uvedla Bittnerová. „Obhajobu obžalovaného považujeme za vyvrácenou,“ dodala.

Hypša musí také zaplatit přes tři čtvrtě milionu postřelenému synovi, pozůstalým a zdravotní pojišťovně.

Postarší muž zastřelil před rokem v Jankově na Benešovsku v kuchyni rodinného domu 66letého muže. Poté ještě třikrát do hrudníku střelil jeho 33letého syna, který telefonoval na zahradě. Zraněného se podařilo zachránit díky rychlé práci chirurgů v nemocnici, kam ho přepravila záchranka vrtulníkem.

Chtěli prý kupovat dům

Hypša se k činu částečně přiznal, tvrdil ale že šlo v podstatě o nutnou obranu.

Za vším byly podel všeho spory o peníze v řádu desítek tisíc korun a také obchody. Podle Hypši za ním v inkriminovaný den přijel otec se synem, kteří měli společně s ním zájem o koupi stavení v Jankově s přilehlými pozemky. Měli je koupit od jistého podnikatele. Hypša soudu tvrdil, že měl na dům připravených 20 milionů v hotovosti.

Když seděli v kuchyni u kávy, mladší z mužů Hypšu podle jeho slov z ničeho nic chytil zezadu pod krkem a ptal se, kde má peníze, přičemž starší držel u pasu pistoli. Hypša údajně muži pistoli vykopl a vysmekl se z držení, pak muže střelil a syn oběti utekl na zahradu. „Jak mi říkal jednou jeden generál, přemýšlí se před bojem. Jak se bojuje, tak už se nemyslí,“ popsal Hypša.

Nešlo o pokus o vraždu. Nešlo. Jak je zákonný znění, tak to ani nenaplňuju, to ani nejde naplnit
Jiří Hypša

V podobném duchu se nesla i jeho poněkud zmatená a útržkovitá závěrečná řeč. V ní Hypša skákal od tématu k tématu a obviňoval kdekoho z kdečeho, až ho soudkyně musela trochu nasměrovat. Ve finále se Hypša hájil, že zejména u pokusu o vraždu nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu. Syn zavražděného po něm údajně začal házet kameny a lahve.

„Nešlo o pokus o vraždu. Nešlo. Jak je zákonný znění, tak to ani nenaplňuju, to ani nejde naplnit,“ hlásal Hypša. „Nemá to logiku, je to prostě jen domněnka o domněnce. Já jsem se bránil, kdyby neházel (kameny a lahve - pozn. red.), tak bych nestřílel,“ dodal.

Hypša i jeho obhájce zpochybňovali věrohodnost výpovědí svědků a snažili se soud přesvědčit o tom, že se Hypša dopustil maximálně těžkého ublížení na zdraví. Rozhodně prý nešlo o vraždu s rozmyslem nebo po předchozím uvážení. „I kdybych to plánoval, tak bych tu devítku (pistoli - pozn. red.) neprodával tejden předtim. Proč bych ji prodával, když bych to plánoval tejden?“ ptal se soudu Hypša.

Podle příbuzných oběti dlužil

Realita ale byla podle sousedů a příbuzných obětí poněkud jiná. Podle nich poskytoval později zastřelený muž Hypšovi v minulosti zázemí a obžalovaný mu dlužil peníze, jednalo se údajně o zhruba 50 tisíc korun.

Státní zástupce vzhledem k Hypšově pestré kriminální minulosti, kdy byl například odsouzen za nebezpečné vyhrožování s mačetou v ruce, a vzhledem k tomu, že šlo o dva trestné činy, navrhoval pro Hypšu výjimečný trest - 22 až 23 let za mřížemi.

Krvavý incident v Jankově tehdy ukončili sousedé, kteří se seběhli na místo činu, když slyšeli křik a volání o pomoc postřeleného syna. Hypša stihl před příjezdem policie z místa činu zmizet.

Policii pomohla při pátrání svědectví ze sousedství o jeho pohybu, podařilo se rovněž zjistit, v jakém autě z místa činu odjel. Kriminalisté podezřelého zadrželi týž den u Byšic na Mělnicku, kde ho zastihli, jak jede v autě. Na bleskové zatčení ani nestihl reagovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků