Hlavní obsah
Odsouzený Raiminius obžalobu z vraždy odmítl. Foto: Rudolf Prchal, Právo

Za vraždu kvůli ledvině dostal muž 12 let vězení

K trestu odnětí svobody na 12 let do věznice se zvýšenou ostrahou odsoudil ve čtvrtek ústecký krajský soud 52letého Ladislava Raiminiuse z Mostu, který podle obžaloby zavraždil 5. července minulého roku svou 36letou družku. V koupelně domu v Horním Jiřetíně ji značnou silou bodl nožem s třinácticentimetrovou čepelí do břicha a přetnul levou kyčelní tepnu. Podle psycholožky mohla být jedním z motivů agrese pachatele otázka darování ledviny.

Odsouzený Raiminius obžalobu z vraždy odmítl. Foto: Rudolf Prchal, Právo
Za vraždu kvůli ledvině dostal muž 12 let vězení

Napadená zemřela v mostecké nemocnici na vykrvácení. Odsouzený se vzdal odvolání, žalobkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Prostřednictvím opatrovnice požádalo deset dětí zavražděné o odškodnění v celkové výši 2,4 milióny korun. Děti, až na nejmladší 2,5leté, jsou v dětském domově a v opatrovnické péči. Partneři spolu žili 19 let, od šestnácti let zavražděné.

Raiminius po celé líčení tvrdil, že je nevinen. „Tu ženskou jsem měl rád, proč bych ji zabíjel,“ bránil se odsouzený, který je vážně nemocný a po selhání ledvin dochází na dialýzu. Jeho oběť mu chtěla darovat svou ledvinu, při poslední tragické hádce to ale odmítla. Podle psycholožky Štěpánky Tůmové mohla být jedním z motivů agrese pachatele právě otázka darování ledviny. Navíc má odsouzený podprůměrný intelekt a je násilné a agresivní povahy. 

Alkohol a domácí násilí 
„Byla opilá, vzala mě za ruku a sama si nůž vrazila do boku,“ snažil se přesvědčit soud Raiminius. Žena měla v krvi kolem promile alkoholu, množství alkoholu v krvi Raiminiuse není známo, protože po vraždě utekl a na policii se přihlásil za dva dny. Po činu odešel do hospody a později autobusem odjel do nedalekého Janova. Další alkohol pak popíjel u příbuzných kde se s nimi díval na video. Odsouzený se po vraždě skrýval, nešel ani na dialýzu, aby nebyl zatčen.

Podle předsedkyně senátu Jany Kurešové uvedli svědci v přípravném řízení, že obžalovaný fyzicky napadal nejen svou družky, ale také její matku, které měl zlámat ruku. „Honil družku s nožem v ruce a vyhrožoval jí i jejímu bratrovi smrtí,“ uvedl jeden ze svědků. Také proto chtěla zavražděná od svého druha odejít za jiným mužem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků