Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Za krádež hlavy trofejního čtrnácteráka myslivec k soudu nepůjde

Za krádež hlavy uhynulého jelena čtrnácteráka nakonec k soudu myslivec Petr M. (37) z Klatovska nepůjde. Klatovský soudce Jan Kasal po přezkoumání obžaloby případ postoupil k přestupkové komisi. Důvodem je novela trestního zákoníku platná od října letošního roku, která mimo jiného zvyšuje spodní hranici majetkové škody u přečinu krádeže na nejméně 10 000 korun.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Za krádež hlavy trofejního čtrnácteráka myslivec k soudu nepůjde

„Z popisu skutku vyplývá, že obžalovaný měl svým jednáním způsobit škodu 8 000 korun. Ve věci se tak zjevně nemůže jednat o trestný čin. Nicméně skutek by bylo možné posoudit jako přestupek proti majetku,“ řekl Právu Kasal.

Myslivce policisté odhalili loni v září, když jim nezastavil při silniční kontrole u Červeného Poříčí. Po krátké honičce, při které došlo k drobné nehodě, nakonec řidič zůstal stát. Policisté si zpočátku nedokázali vysvětlit, proč jim Petr M. ujížděl.

Dechovou zkoušku na alkohol mě negativní a auto měl v pořádku. Proto přistoupili ke kontrole vozidla a v kufru jeho fabie našli čerstvě uříznutou hlavu dospělého jelena s mohutným parožím.

Nimrod nejprve tvrdil, že trofej pochází z jelena, kterého ulovil v honitbě mysliveckého spolku Vlastějov, jehož je členem. Když následně policisté tuto jeho verzi vyvrátili, přiznal, že si to vymyslel. Lhaní se snažil ospravedlnit tím, že byl po dopravní nehodě v šoku a domníval se, že jeho vysvětlení bude policejní hlídce stačit. Později uvedl, že zvíře našel mrtvé.

„Byl jsem v lese na pozorování a poslechu troubení jelenů v probíhající jelení říji. Za místem zvaným Stará Huť jsem v hustém porostu skutečně našel nepravidelného korunového čtrnácteráka. Zřejmě ho srazilo auto. Trofej byla kapitální, líbila se mi, a tak jsem se rozhodl, že si ji vezmu domů vypreparovat. Byl jsem si vědom toho, že se to nesmí,“ prohlásil Petr M. ve druhé své výpovědi s tím, že je ochotný místo nálezu ukázat.

Žádné tělo zvířete ani stopy krve tam ale policisté nenašli. „Jako dlouholetý myslivec a držitel loveckého lístku věděl, že zvíře nebo jeho část patří uživateli honitby, ve které bylo uloveno nebo nalezeno uhynulé,“ stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání Patra M. z letošního února s tím, že odcizením trofeje způsobil myslivec škodu správci šumavského národního parku ve výši 8 000 korun.

Roman Toman ze Správy Národního parku Šumava v této souvislosti upozornil, že kdo najde uhynulé zvíře, sice nemá povinnost to ohlásit správci revíru, ale na druhé straně si ho nemůže přisvojit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků