Hlavní obsah
 

Za koronakrize se pohádal se strážníkem a nabral ho na kapotu, dostal 5 let

Kvůli banalitě týkající se přístupu do budovy Městského úřadu ve Znojmě v době jarní koronakrize se dostali do sporu hlídkující strážník a Jan Staněk. Mladý muž zasypal městského policistu urážkami a pak chtěl rychle zmizet. Jenže strážník se rozhodl jej zastavit, na což Staněk reagoval tím, že se proti muži zákona rozjel autem a nabral jej na kapotu. Za násilí proti úřední osobě mu brněnský krajský soud ve středu potvrdil pět let vězení.

 
Za koronakrize se pohádal se strážníkem a nabral ho na kapotu, dostal 5 let

K incidentu došlo na konci dubna. Strážník v budově dohlížel na dodržování koronavirových opatření týkajících se například maximálního počtu lidí v budově úřadu.

Staněk podle spisu na strážníka vulgárně pokřikoval, odmítl na výzvu prokázat totožnost a pak se utíkal schovat do auta zaparkovaného nedaleko úřadu. Strážník se mu pak pokusil zabránit v odjezdu, Staněk ale místo toho začal túrovat motor, rozjel se proti muži zákona a mírně do něj narazil.

Jenže tím incident neskončil. Strážník tasil zbraň, ale Staňka to neodradilo, znovu se rozjel, muže v uniformě nabral na kapotu a prudce zrychloval. Po několika desítkách metrů se strážníkem držícím se na kapotě musel zabrzdit kvůli jinému autu, což městský policista využil k tomu, aby seskočil. Staněk potom šlápl na plyn a zmizel.

Jan Staněk po hádce najel autem do strážníka.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Staňka Okresní soud ve Znojmě potrestal pěti roky vězení. Muži se ale trest zdál příliš přísný a podal odvolání. „Soud k tomu přistupoval apriori tak, že klient je vinen. Strážníkově verzi uvěřil, ale při svědectví klienta a jeho přítelkyně do jejich výpovědi zasahoval. Nepopíráme, že se klient na incidentu podílel a bylo tam i nějaké osočení, ale i strážník ten incident vyhrotil,“ prohlásil mužův advokát.

Odvolací senát v čele s Hanou Kleinovou ale pro podobné námitky neměl pochopení. „Je potřeba zdůraznit, že strážník se nedopustil žádného excesu. Měl právo korigovat chování obžalovaného. Nejsou pochyby, že obžalovaný byl agresivní, a když do strážníka najel, použil auto jako zbraň,“ zdůraznila Kleinová s tím, že jen shodou okolností nedošlo k vážnému zranění městského policisty.

„Všichni občané se musí podřídit autoritě policisty nebo strážníka. Pokud se jim něco nelíbí, mohou si stěžovat. Šlo jednoznačně o trestný čin. Trest je v tomto případě nepřiměřeně mírný. Obžalovaný byl v podmínce z předchozího podmínečného propuštění z vězení. Jeho trestní minulost je bohatá. Měl dostat minimálně 7,5 roku vězení. Ale protože se státní zástupce neodvolal, nelze mu trest zvýšit,“ dodala Kleinová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků