Hlavní obsah
Roman Lomoz u městského soudu (10. června 2019) Foto: Novinky

Za brutální zbití dívky větví uložil soud muži 6,5 roku vězení

Za pokus o těžké ublížení na zdraví poslal v pondělí Městský soud v Praze na 6,5 roku do vězení recidivistu Romana Lomoze (45). Muž podle obžaloby brutálně napadl větví loni v listopadu tehdy šestadvacetiletou ženu ve squattu u Libeňského mostu. Poškozená měla otřes mozku, zbité ruce i nohy.

Roman Lomoz u městského soudu (10. června 2019) Foto: Novinky
Za brutální zbití dívky větví uložil soud muži 6,5 roku vězení

Podle soudce Jana Šotta se bezpečně prokázalo, že to byl právě Lomoz, kdo dívku napadl. Usvědčila ho podle něj výpověď poškozené, která byla v souladu s dalšími důkazy a znaleckými posudky.

Obžalovaný, který po celou dobu hlavního líčení nevypovídal a nekomentoval ani výpovědi svědků, trest přijal a vzdal se práva na odvolání. Státní zástupkyně si nechala čas na rozmyšlenou, zda odvolání podá. V závěrečném návrhu požadovala trest v horní polovině trestní sazby, která se v tomto případě pohybuje od pěti do dvanácti let.

Soudce rozhodnutí o nižším trestu vysvětloval hlavně tím, že Lomoz po napadení ženy sám přivolal polici a záchranku.

Byla to ale jediná polehčující okolnost v případu, jinak proti Lomozovi hrál fakt, že byl v minulosti již sedmnáctkrát souzen kvůli krádežím i násilí. Rovněž součástí nynějšího verdiktu je trest za sedm krádeží potravin a dalšího zboží v supermaketu. Soudní znalci Lomoze navíc popsali jako člověka, u kterého je náprava nemyslitelná.

Roman Lomoz u městského soudu

Video: Novinky

Soud musel závěr hlavního líčení několikrát odročit, protože se nepodařilo ze zdravotních důvodů vyslechnout poškozenou dívku. Ta v pondělí na dotaz soudu, kdo ji napadl, ukázala v jednací síni na Lomoze a popsala celý děj ze 7. listopadu 2018.

Obžalovaný ji podle jejích slov napadl poté, když po něm chtěla cigaretu a stěžovala si na svou životní situaci, kdy ji podle jejích slov někdo znásilnil a měla znovu problémy s užíváním alkoholu.

Lomoz byl prý pod vlivem pervitinu a dívčiny nářky mu zřejmě vadily, tak popadl dřevěnou větev a surově ji bil zejména do hlavy. Dívka se podle lékařského posudku snažila bránit rukama.

Útok byl podle kriminalistů natolik silný, že hrozilo mnohem vážnější zranění. Dívku léčili měsíc v nemocnici a stále trpí posttraumatickou poruchou. Státní zastupitelství původně hovořilo o pokusu o vraždu, soud ale Lomoze nakonec poslal do vězení za pokus o těžké ublížení na zdraví, nepodařilo se podle něj prokázat, že měl Lomoz v úmyslu dívku usmrtit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků