Hlavní obsah

Trestných činů za volantem je patnáctkrát více

Počet trestných činů spáchaných řidiči na českých silnicích dramaticky vzrostl. Zatímco v červenci až září ministerstvo dopravy registrovalo 473 trestných činů, v říjnu až prosinci jejich počet stoupl na neuvěřitelných 7373, tedy více než patnáctkrát.

Trestných činů za volantem je patnáctkrát více

Nejčastěji se řidiči usedali za volant motorového vozidla bez příslušného řidičského oprávnění , což se stalo v 3089 případech. A 2897 hříšníků se dopouštělo ohrožení pod vlivem návykové látky ve stavu vylučujícím způsobilost k jízdě.

„Jsou to překvapivá čísla. Myslím si, že se na nich podepsala především změna metodiky práce dopravní policie a její zvýšená aktivita,“ řekl Právu dopravní expert Stanislav Huml.

Ředitel dopravní policie Martin Červíček před časem deklaroval připravenost policie zaměřit se na konkrétní trestné činy a skupiny řidičů, kteří se jich dopouštějí nejčastěji. „Za poslední čtyři měsíce jsme zdvojnásobili počet dopravně bezpečnostních akcí a to nemluvím o běžném dohledu. To se na statistikách zcela určitě projevilo,“ řekl Právu Červíček.

Celkem v posledních třech měsících obce s rozšířenou působností evidovaly 165 785 přestupků a trestných činů. Muži spáchali 140 457 přestupků a trestných činů, ženy překročily pravidla ve 25 328 případech.

V posledním čtvrtletí se řidiči dopustili každý den v průměru 1802 bodovaných přestupků a trestných činů. Nevíce se jednalo o překročení rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů v hodině, a to v 39 procentech případů. Následuje porušení povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky s 15 procenty a porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem nebo užít ochrannou přílbu s deseti procenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků