Hlavní obsah
 

Soud rehabilitoval syna generála Píky

Syn komunisty zavražděného generála Heliodora Píky Milan Píka byl ve středu pražským městským soudem rehabilitován, rozhodnutí je pravomocné. Milan Píka byl v roce 1949 zbaven osobní svobody a obžalován z přípravy únosu svého otce. Obžaloby byl sice následně zproštěn, přišel však o vojenskou hodnost a nemohl studovat, za což dosud nebyl odškodněn.

 
Soud rehabilitoval syna generála Píky

„Jedině pozitivním rozhodnutím může dojít ke společenské rehabilitaci inženýra Milana Píky, k náležité reakci demokratického státu na křivdy způsobené minulým totalitním režimem jeho úctyhodným občanům a k vyjádření jasného názoru na politické vykonstruované procesy z dob komunistického režimu,” uvedla soudkyně Helena Kutzlerová.

O rehabilitaci požádala dcera Milana Píky Dagmar Sedláčková. „Jde o to, že koncem roku 1948 byl Milan vzat do vazby a obžalobou státního prokurátora obžalován z přípravy trestného činu úkladu,“ uvedl návrh žádosti zmocněnec Sedláčkové Lubomír Müller. „Šlo o to, že Milan Píka měl svého otce osvobodit z vězení tím, že podle obžaloby měl sjednat dva boxery, kteří měli zneškodnit vězeňskou stráž, a tím pomoci otci k osvobození. Ve skutečnosti šlo o fantasmagorickou obžalobu,“ dodal.

Müller také doplnil, že obžalobu vypracoval tehdejší vrchní prokurátor Jan Vaněk a soudu ji přednesl prokurátor Karel Vaš, který na ní plně setrval.

Milan Píka za druhé světové války sloužil u britského letectva. Po skončení války a komunistickém převratu byl Píka v roce 1948 zatčen a vzat do vazby kvůli údajné přípravě únosu svého otce do zahraničí.

O rok později byl ale oficiálně pro nedostatek důkazů a na základě zásahu tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Klementa Gottwalda propuštěn na svobodu. „(Tehdejší) Soud nedospěl k přesvědčení, že by ze strany Milana Píky došlo k nějakému spolčení,“ řekl Müller.

Nikdy nebyl odškodněn

I když Píka nebyl odsouzen, byl nezákonně zbaven osobní svobody, za což mu ani nikomu z pozůstalých nebylo poskytnuto žádné odškodnění.

Na místo toho Píka nemohl dále pokračovat v započatém studiu práv na Univerzitě Karlově, byl degradován na vojína a dostal umístěnku do jáchymovských dolů, kam nakonec nenastoupil, díky svému tchánovi.

Soudní jednání o rehabilitaci kapitána Milana Píky. Na snímku právní zástupce dcery Milana Píky Dagmar Sedláčkové Lubomír Müller

Foto: Petr Horník, Právo

Ve stejném roce byl ve vykonstruovaném procesu popraven Píkův otec Heliodor. Milan Píka se poté snažil jeho jméno očistit, což se mu povedlo až v roce 1968, kdy byl na základě obnoveného procesu starý rozsudek zrušen a Heliodoru Píkovi byly posmrtně vráceny všechny hodnosti a vyznamenání. Kompletní očištění jména svého otce se Milanu Píkovi podařilo až po roce 1989.

Milana Píku před pěti lety povýšili prezidenti Ivan Gašparovič a Miloš Zeman na brigádního generála. Stal se tak generálem slovenské i české armády. Píka zemřel v šestadevadesáti letech letos v březnu v Bratislavě.

K soudu se přišla podívat i dcera komunistického prokurátora Karla Vaše, Galina Vašová. Její otec vyšetřoval případ Heliodora Píky, vedl jeho výslech, sepsal na něj obžalobu a navrhl pro něj trest smrti. Vašová se od svého otce distancovala, omluvila se za něj a verdikt přivítala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků