Hlavní obsah
Orientační běh v Lázeňském parku v Karviné 5.4.2014: Bohunka Tesařová - D45 - 3. místo Foto: Josef Zajíc

Respekt: útok na šéfredaktora souvisí s dalšími výhrůžkami

Kolegové šéfredaktora Respektu Tomáše Němečka se domnívají, že jeho sobotní napadení souvisí s dalšími výhrůžkami redakci publicistického týdeníku. Němeček pak vztahuje útok k článkům, ve kterých Respekt psal na konci loňského roku o řádění násilnického gangu v Mostě a Litvínově. Důkazy pro to ovšem nemá.

Orientační běh v Lázeňském parku v Karviné 5.4.2014: Bohunka Tesařová - D45 - 3. místo Foto: Josef Zajíc
Respekt: útok na šéfredaktora souvisí s dalšími výhrůžkami

"Útok souvisel s články. Nic jiného nedává logiku," řekl dnes ČTK Němeček, který se stále zotavuje v nemocnici. Nicméně dodal, že mu před sobotou nikdo nehrozil.

Jeho zástupce Jaroslav Spurný pak ČTK sdělil, že předal policii jméno a telefonní číslo člověka, který telefonicky vyhrožoval v neděli večer bývalému redaktorovi Respektu.

Pátrání po pachatelích

Policii se již podařilo výslechem svědků i Němečka sestavit možnou podobu obou pachatelů, které podezírá z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví.

Mezi oběma muži byl patrný poměrně výrazný výškový rozdíl. Zatímco první z nich, jehož věk se pohyboval mezi 18 a 20 lety, měřil asi 165 centimetrů, jeho komplic byl vysoký 190 až 195 centimetrů. Také byl zřejmě starší. Svědci jeho věk odhadovali na 20 až 30 let.

"Menší měl tmavou čepici s kšiltem, světlou bundu s tmavými pruhy na rukávech a modré kalhoty. Větší měl tmavé kudrnaté vlasy na ramena, černý kulich, červenou bundu a džíny," popsala dnes mluvčí pražské policie Iva Knolová. Pokud by měl někdo informace k případu, může volat na telefonní číslo 974 883 473 nebo na linku 158.

Němeček zůstane týden v nemocnici

Neznámí mladíci napadli Němečka v sobotu ráno před jeho domem v Praze 8, když se vracel z nákupu. Udeřili ho baseballovou pálkou a do obličeje mu nastříkali slzný plyn. Přestože měl u sebe peněženku s hotovostí, asi pětadvacetiletí útočníci ji nechali bez povšimnutí.

Němeček musel být převezen s otřesem mozku a pohmožděninami na jednotku intenzivní péče chirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce. Teprve po týdenní hospitalizaci by měl být propuštěn domů.

Respekt pravidelně píše o útocích rasistů na Romy, v posledních měsících loňského roku otiskl sérii článků popisujících aktivity násilnického gangu v Mostě a Litvínově a neochotu či neschopnost tamní policie situaci řešit. Výhrůžkám čelil nedávno například redaktor ČT Jiří Hynek. Za pokus vraždy novinářky Sabiny Slonkové byl odsouzen bývalý vysoký státní úředník Karel Srba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků