Hlavní obsah
Na lavici obžalovaných posadil státní zástupce celkem devět lidí, čtyři z nich jsou ve vazbě. Foto: Petr Kozelka, Právo

Podnikatelé z brněnské korupční kauzy měli stát obrat o půl miliardy

Na pohádkové jmění si podle obžaloby přišla skupina podnikatelů, v nichž nechybí ani dvojice obžalovaných z brněnské korupční kauzy údajného manipulování veřejných zakázek Saman El-Talabani a Pavel Ovčarčin. Výhodným obchodním artiklem byl textil, zejména dámské kalhotky, vyvážený do Arábie. Podle přesvědčení státního zastupitelství šlo ale jen o trik, jak vylákat od státu téměř půl miliardy na DPH.

Na lavici obžalovaných posadil státní zástupce celkem devět lidí, čtyři z nich jsou ve vazbě. Foto: Petr Kozelka, Právo
Podnikatelé z brněnské korupční kauzy měli stát obrat o půl miliardy

Podle státního zástupce Radka Mezlíka, který případ zažaloval u brněnského Krajského soudu, skupina mužů v čele s El-Talabanim a Husseinem Rekhemem vytvořila v Brně v letech 2008 až 2010 dva řetězce navázaných firem, které mezi sebou obchodovaly s textilem, přičemž koncová firma vyvezla zboží do zahraničí. Do obchodů byli podle obžaloby zapojeni ještě Adam Rujbr, Basman Jaza, Michal Lomjanský, Radek Novák, Ondřej Koubek, Salem Ahmad a již zmíněný Ovčarčin.

„Obžalovaní vytvářeli řetězce obchodující s výrazně nadhodnoceným zbožím, přičemž cílem nebylo dosažení zisku, ale získání neoprávněného odpočtu DPH. Rekhem řídil činnost skupiny zejména směrem k zahraničí a El-Talabani k tuzemsku. Obžalovaní jednali jako organizovaná skupina s rozdělenými úkoly a kompetencemi,“ popsal Mezlík.

Jeden z údajných šéfů, podnikatel El-Talabani, je přitom také jednou z klíčových postav údajné brněnské korupční kauzy, v níž se měl podílet na ovlivňování veřejných zakázek na radnici Brno-střed. Právě El-Talabni popsal podle zjištění Práva nekalé praktiky v komunální politice a nezapíral ani v daňové kauze.

„V obžalobě je v podstatě všechno pravda až na malé nuance. Někdy v roce 2007 mě oslovil známý Hussein s tím, jestli bych mohl vytvořit dva nezávislé řetězce firem určených pro krácení daní. Já jsem pak oslovil mého kamaráda Ovčarčina a Rujbra, jestli by do toho šli se mnou. Staral jsem pak o to, aby řetězce firem fungovaly,“ přiznával El-Talabani vypovídající prostřednictvím telekonference z Bratislavy, neboť dlouhodobě žije na Slovensku.

El-Talabani pak popsal, jak řetězec fungoval. „Objevilo se zboží, šlo o textil. Jedna společnost ho naskladnila a pak ho fakturovala další společnosti, ta ho pak fakturovala dál, až ke konečnému příjemci. Poslední společnost ho vyvezla mimo území republiky a nárokovalo se DPH. Hussein mi pak vyplácel procenta a já jsem je rozděloval dál,“ dodal podnikatel.

Druhý z údajných šéfů, Rekhem, na lavici obžalovaných neusedl. Policii se ho totiž do dnešního dne nepodařilo dostihnout, proto je stíhán jako uprchlý, stejně jako další obžalovaný Ahmad. „Formálně mají bydliště v Brně, ale na udaných adresách se nezdržují, k výslechům nechodili. Je na ně vydán zatykač,“ prohlásil předseda trestního senátu Michael Vrtek.

Jeden z majitelů firem v řetězci byl tehdejší studen Lomjanský. „Přišel jsem do Brna studovat vysokou školu, našel jsem si při tom brigádu jako barman na Brněnské přehradě. Tam jsem se seznámil s El-Talabanim, který mě nabídl dobře placenou práci. Měl jsem založit společnost, která by se věnovala prodeji a dostával bych provize. Kývl jsem na to, podle přesných instrukcí jsem společnost založil. Tak to šlo asi dva roky, pak začaly problémy a přišel pokyn. abychom to pozastavili,“ popsal Lomjanský.

„Za jednu fakturu jsem dostal 80 tisíc korun, celkem jsem dostal asi jeden až dva miliony. El-Talabani určoval, jaké datum bude na faktuře či komu mám fakturovat. Taky říkal, co máme říkat na kontrole z finančáku,“ dodal vystudovaný ekonom, který si nyní odpykává pětiletý trest za krácení daní, do kterého byl také zapleten s El-Talabanim. Případ bude u brněnské soudu pokračovat výslechy dalších obžalovaných a svědků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků