Hlavní obsah
Radoslav Kapusniak je obžalován, že zavinil výbuch v koksovně, při kterém jeden člověk zemřel a dalších osm bylo zraněno. Foto: Aleš Honus, Právo

Neumím to vysvětlit, tvrdí muž, který způsobil tragický výbuch v ostravské koksovně

Případ tragického výbuchu v koksovně společnosti Arcelor Mittal Ostrava, při kterém loni v listopadu zemřel jeden stážista z Indie a dalších osm lidí bylo zraněno, začal ve středu projednávat Okresní soud v Ostravě. Obžalovaným je 42letý bývalý zaměstnanec Radoslav Kapusniak. Podle policie byla příčina výbuchu jednoduchá - topenář utáhl nesprávný ventil a způsobil rozsáhlý výron plynu s následnou explozí.

Radoslav Kapusniak je obžalován, že zavinil výbuch v koksovně, při kterém jeden člověk zemřel a dalších osm bylo zraněno. Foto: Aleš Honus, Právo
Neumím to vysvětlit, tvrdí muž, který způsobil tragický výbuch v ostravské koksovně

Muž je obžalován z obecného ohrožení.

„Na pokyn mistra začal uzavírat nesprávný ventil, čímž došlo ke zvýšení tlaku koksárenského plynu s následným výronem. Plyn se nahromadil ve výbušné koncentraci a náhodnou iniciací došlo k jeho výbuchu,“ řekl státní zástupce při čtení obžaloby.

Výbuch smrtelně zranil jednoho člena indické delegace, která přijela do Ostravy sbírat zkušenosti. Zraněni byli i další tři Indové a pět Čechů.

V místech, kde explodoval plyn, šlehá vysoký plamen. Pracovníci koksovny totiž musí kvůli havárii spálit nevyužitý nahromaděný plyn.

Foto: Aleš Honus, Právo

Kapusniak u soudu svou vinu přiznal, upozornil ale, že ventily nebyly řádně označeny.

„Byly tam dva uzávěry a ani jeden nebyl označen štítkem,“ řekl. Přesto připustil, že s uzávěry nemanipuloval poprvé. „Nedokážu si vůbec vysvětlit, z jakého důvodu jsem začal zavírat ten nesprávný uzávěr,“ řekl.

Vyšetřovací spis má stovky stran

Soud ve středu vyslechl také několik lidí, kteří byli při výbuchu zraněni. „Procházeli jsme přes koksovnu, najednou se ozval výbuch a pak už si na nic nepamatuji,“ řekl jeden ze zraněných. Jeho kolega utrpěl rozsáhlé popáleniny a musel prodělat plastickou operaci obličeje. „Byl to hrozný zážitek,“ řekl.

Exploze plynu otřásla ostravským Mittalem

Video: Aleš Honus, Právo

Výbuch otřásl koksárenskou baterií ve Slezské Ostravě loni 7. listopadu v deset hodin dopoledne. Při následném požáru bylo těžce zraněno devět lidí - čtyři Indové, kteří zde byli sbírat zkušenosti, a pět Čechů. Jeden z Indů později zemřel, ostatní utrpěli rozsáhlé popáleniny s léčením v délce několika týdnů.

Škoda byla vyčíslena na 10,6 miliónu korun. Vyšetřování případu bylo velmi složité, spisový materiál obsahuje stovky stran.

„Komisař k výslechům zúčastněných přibral také tlumočníky, neboť čtyři zranění jsou cizinci. Nutno konstatovat, že s tlumočením z hindštiny se ostravští kriminalisté nesetkávají při prověřování příliš často,“ řekla již dříve mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků