Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na Hradecku uhynul orel mořský. Otrávil se zakázaným pesticidem

U obce Roudnice na Královéhradecku uhynul ke konci března po otravě karbofuranem orel mořský. Používání pesticidu karbofuran je přitom v zemědělství zakázané. Případ vyšetřuje policie, uvedla Česká společnost ornitologická.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Na Hradecku uhynul orel mořský. Otrávil se zakázaným pesticidem

Uhynulý pták byl šest kilometrů od svého hnízdiště. Otravu karbofuranem policie již potvrdila. Druhý pták z páru podle ornitologů nedokáže sám odchovat mláďata. Pachatel tak zmařil celé letošní hnízdění.

„Při kontrole hnízda 27. března se potvrdilo to, že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla dvě zastydlá vejce,” řekl ornitolog Tomáš Bělka.

Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické pomocí speciálně cvičeného psa našla v blízkosti nálezu uhynulého orla také otrávenou káni lesní a sele, které bylo otrávenou návnadou.

„Orli od Roudnice neměli na růžích ustláno ani v minulosti. Hnízdo postavili v roce 2018, loni 2019 snůšku opustili z důvodů nadměrného rušení lesnickou technikou v bezprostřední blízkosti hnízda,” uvedl ornitolog Luboš Kadava.

Nebezpečný je i pro domácí zvířata a lidi

Karbofuran je v celé Evropské unii (EU) od roku 2008 zakázaným pesticidem, dříve ho používali zemědělci. „V krajině se objevují návnady napuštěné karbofuranem, které líčí 'manažeři přírody', aby se zbavili dravých ptáků, lišek, kun nebo vyder. Návnady jsou vysoce rizikové nejen pro divoká i domácí zvířata, ale i pro člověka,” řekl Kadava.

Od konce dubna také policie vyšetřuje otravy dravců u Bzence na Hodonínsku. Amatérští ornitologové tam našli dva uhynulé dospělé orly mořské, v hnízdě pak mrtvé mládě. Zřejmě je někdo otrávil. Usmrcených dravců bylo na místě víc, v lokalitě v minulém týdnu lidé našli i pošlé luňáky červené.

Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR a Hnutí DUHA dnes také oznámily, že podají trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli rysovi, kterého někdo postřelil na Vsetínsku. Zvíře bylo ve čtvrtek odchyceno v chráněné krajinné oblasti Beskydy u Huslenek, nakonec rys uhynul.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků