Hlavní obsah
 

Kvůli čtyřem tisícovkám ubodal kamaráda, tělo pak chtěl spálit. Soud mu potvrdil 17 let

Sedmnáct let ve vězení stráví Lukáš Božek (27), který kvůli čtyřem tisícovkám zavraždil svého dlouholetého známého a kamaráda. Vrchní soud v Praze ve středu zamítl jeho odvolání, ve kterém se Božek snažil dosáhnout snížení trestu. K činu se mladík přiznal. Zářijový verdikt Krajského soudu v Praze je tak plnomocný.

 
Kvůli čtyřem tisícovkám ubodal kamaráda, tělo pak chtěl spálit. Soud mu potvrdil 17 let

„Nalézací soud ve výroku o trestu dostatečně zohlednil veškeré relevantní skutečnosti,“ odůvodnil zamítavé rozhodnutí předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Krajský soud při udílení trestu přihlédl k přitěžujícím okolnostem, jako je nečekaný útok od člověka, od kterého zavražděný nečekal jakoukoliv zákeřnost, či míra bezcitnosti, s níž pak Božek naložil s tělem oběti. Hraní hazardních her a užívání návykových látek také podle soudu nesvědčí o vedení řádného života. Lněnička k tomu doplnil i určitou plánovitost Božkova činu a snahu zahladit stopy.

„Chtěl bych se omluvit, je mi to strašně moc líto. Budu si to vyčítat do konce života, strašně se omlouvám,“ řekl na závěr v slzách mladík.

Našel jen čtyři tisíce

Božek letos koncem dubna ubodal svého třiašedesátiletého známého v jeho domě v Březnici na Příbramsku. Mladík zaťukal na dveře a vyzval muže k otevření dveří. Ten nic zlého netuše, dveře otevřel a Božek mu v tu chvíli zasadil kuchyňským nožem s patnácticentimetrovou čepelí pět ran do krku. Poté ho navíc ještě chvíli škrtil.

Zatímco muž vykrvácel a udusil se, Božek prohledal dům, kde tušil větší finanční obnos. Našel ale pouze peněženku, odkud vzal čtyři tisíce korun. Poté tělo oběti přikryl dekou, rozložil kolem něj dřevo a zapálil. Oheň se ale naštěstí více nerozšířil, přesto zvládl tělo významně popálit. Policie Božka zadržela o pár dní později a poslala ho do vazby.

Božek se k činu víceméně přiznal, byť tvrdil, že si část útoku nepamatuje. Na to právě apeloval u vrchního soudu jeho obhájce, který se snažil přesvědčit odvolací senát ke snížení mladíkova trestu ze 17 na 15 let. Připomněl také, že se Božek přiznal a přispěl tak k objasnění případu. Státní zástupce se však odvolal na znalecké posudky, podle kterých byly Božkovy ovládací i rozpoznávací schopnosti plně zachovalé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků