Hlavní obsah
Zranění paradlidistů po jejich pádech byla tak vážná, že musel být přivolán vrtulník Foto: Horská služba Beskydy

Horská služba v Beskydech zachraňovala tři zřícené paraglidisty

Hned třikrát zasahovali horští záchranáři v Beskydech během soboty u pádů paradlidistů. Ve dvou případech musel být na pomoc přivolaný i vrtulník.

Zranění paradlidistů po jejich pádech byla tak vážná, že musel být přivolán vrtulník Foto: Horská služba Beskydy
Horská služba v Beskydech zachraňovala tři zřícené paraglidisty

Během pozdního odpoledne povolali horskou službu hasiči s tím, že pod Javorníkem u Frenštátu pod Radhoštěm špatně přistál tandem. Pilot dopadl na strom, ale klientka na zem. „Při pádu si přivodila velmi těžká zranění obou dolních končetin a pravděpodobně i páteře. Dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje k nám proto vyslal vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy,“ uvedl Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

Záchranáři a hasiči dívce poskytli první pomoc a předali jí poté posádce vrtulníku. Ten zraněnou transportoval do nemocnice v Ostravě.

Krátce před touto akcí zachraňovali členové horské služby paraglidistu pod vrchem Godula nad Komorní Lhotkou. „Také on nezvládl přistání, ale naštěstí bez zranění. Přistál ovšem ve výšce 30 metrů do koruny vzrostlého stromu. Kromě toho nebyl ani on, ani jeho kolegové schopni přesně říct, kam zalétl, takže jsme museli prohledávat les a poté jej sundat spolu s hasiči pomocí lanové techniky,“ řekl k dalšímu případu Pavel Masopust, zasahující záchranář horské služby.

Pod Javorníkem u Frenštátu pod Radhoštěm špatně přistál tandem, pilot dopadl na strom, klientka na zem.

Foto: Horská služba Beskydy

Posádka vrtulníku zachraňovala také paraglidistu v oblasti vrchu Javorový. „Tentokrát nešlo o špatné přistání, ale nezvládnutý start. Mladý letec se krátce po vzletu zřítil na povrch sjezdové dráhy pod vrchem Javorový. I zde bylo důsledkem pádu těžké zranění v oblasti bederní páteře,“ dodal Pavel Masopust. Vrtulník i tohoto paraglidistu transportoval k ošetření do Ostravy.

Současné počasí v Beskydech paraglidistům velice vyhovuje a oblíbená místa jsou tak plná milovníků tohoto leteckého sportu. „Otázkou je, zda jsou všichni po zimní přestávce připraveni, nebo zda nováčci prošli kvalitním řádným výcvikem. Proto apeluji na všechny paraglidisty, aby dodržovali všechny zásady bezpečnosti. Kromě toho jim radím, aby měli v nabitém mobilu aplikaci Záchranka,“ komentoval sobotní zásahy náčelník Jaškovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků