Hlavní obsah
 

Fajádovy telefony nebyly košer, ale byl to befel shora, hájil se obžalovaný dozorce

Dva dozorci odmítli v pátek před soudem tvrzení státního zastupitelství, že nechali před čtyřmi roky vazebně stíhané lidi telefonovat bez povolení v pražské pankrácké věznici. Jeden z obviněných bachařů připustil, že jisté výhody měl obchodník se zbraněmi Alí Fajád, o jehož vydání tehdy usilovaly Spojené státy. Množství jeho požadavků na telefonáty se kvůli jednodušší administrativě řešilo tak, že na jednu žádanku volal vícekrát.

 
Fajádovy telefony nebyly košer, ale byl to befel shora, hájil se obžalovaný dozorce

Případ Petra Frumara (56) a Rolanda Augustina (45) obžalovaných ze zneužití pravomoci začal v pátek projednávat Městský soud v Praze. Podle spisu umožňovali vazebně stíhaným v letech 2015 a 2016 nepovolené telefonáty ve vězeňské budce a brali za to úplatky v podobě cigaret.

Frumar navíc čelí obvinění z pokusu o podvod, když podle vyšetřovatelů nabízel Fajádovi a jeho advokátovi, že v jejich případu může ovlivnit rozhodování na pražském vrchním soudu. Za to si podle obžaloby řekl o milion dolarů, což údajně Fajád i obhájce odmítli.

Oba dozorci tvrzení obžaloby před soudem odmítli. Frumar uvedl, že Fajád měl spoustu hovorů, soud mu povolil deset telefonních čísel, která byla prověřená a mohl na ně telefonovat. Podle dozorce si volal hlavně se svou zahraniční obhájkyní, kdy se často stávalo, že se hovor vlivem technické závady přerušil. Dozorci pak nechali Fajáda číslo znovu vytočit.

U českých stíhaných, případně cizinců s českými advokáty, je situace podle Frumara trochu odlišná, protože si zejména domlouvají schůzku, na kterou pak právník dorazí do věznice. Fajád ale řešil problémy stran svého případu právě zejména po telefonu.

„Bylo naznačeno, ať mu dáváme dostatečný čas ke komunikaci,“ řekl Frumar. Kdo to naznačil, dozorce konkrétně neupřesnil, podle něj se tímto způsobem zmínilo vedení věznice, přičemž důvodem byly stížnosti podávané Fajádem a jeho advokátem. „Šlo to seshora,“ dodal Furmar, který je stále zaměstnaný jako dozorce, ale je kvůli trestnímu stíhání postaven mimo službu.

Fajád podle něj telefonoval na jednu žádanku vícekrát. „Psalo se to pak na druhou stranu žádanky. Nebylo to košer, bylo to trochu na hraně, ale při četnosti jeho hovorů to jinak nešlo,“ dodal Frumar s tím, že se obvykle zapisoval jen první a poslední hovor a několik mezi tím už ne.

Obvinění z podvodu, když měl podle spisu nabízet za milion dolarů ovlivnění rozhodování Vrchního soudu v Praze, dozorce důrazně odmítl, podle svých slov neměl v tomto ohledu co nabízet, protože neměl patřičné kompetence ani známosti.

Jeho kolega Augustin také odmítl tvrzení státního zastupitelství. „Nic v obžalobě není pravda. Neumím si vysvětlit, jak mohlo dojít ke spojení této věci s mou osobou,“ dodal.

Podle žalobce Michala Muravského byli mezi zvýhodněnými vězni kromě Fajáda také jeho spoluobžalovaní Chálid Marabí a Faouzi Jaber. Právě jejich vydání požadovaly Spojené státy. Výhody poskytovali podle žalobce dozorci i nejméně dvěma českým vězňům.

USA vinily Fajáda a další dva zadržené z toho, že chtěli prodat kokain a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Fajád byl nakonec z české vazby propuštěn výměnou za pět Čechů unesených v Libanonu. Tamní soud ho později osvobodil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků